Hodina tmy po celém světě má symbolický význam. (OSN)
Poprvé se zhaslo v australském Sydney. Tam nastal počátek historie Hodiny Země 31. března roku 2007. Více než 2,2 milionu domácností i firem na hodinu vypnulo svá světla. Další rok se přidalo více domácností a více lidí.

„Z události v Sydney se kampaň se proměnila v celosvětové hnutí za trvale udržitelný život,“ uvádí se na webu veronica.cz.

Změnu klimatu bereme za svou

Počty lidí zhasínajících světla pro Hodinu Země se rozrostly na více než 162 zemí a oblastí po celém světě.

Letos se rozhostí hodina tmy v sobotu 28. března ve 20,30 místního času.

„Lidé změnu klimatu způsobují a lidé také nesou její důsledky. Lidé ale zároveň tento problém mohou vyřešit,“ sdělil k tématu generální tajemník OSN Pan Ki-mun.

„Hodina Země je věcí nás všech. Zdá se vám vypnutí světla na hodinu v sobotu večer jen prázdným gestem? Milionům lidí na celém světě ne!“ uvádí se na stránkách OSN. OSN vydává výzvu:

„Vítejte na palubě, i malé gesto může být důležité. Jaká by měla být budoucnost světa? Především nízkouhlíková!“

Jaký smysl má hodina tmy?

Za hodinu se prakticky nic neušetří, má to tedy smysl? zní jedna z otázek na webu veronika.cz.

„Neušetří se prakticky žádná energie, přesto má Hodina Země značný smysl. Tato akce je v prvé řadě symbolická... desítky milionů lidí po celém světě považují změnu klimatu za nejpalčivější problém dnešní doby. A že proto požadují, aby politici celého světa okamžitě přijali opatření vedoucí k radikálnímu snížení emisí skleníkových plynů, a tím k zamezení nejhorších katastrof plynoucích z probíhající změny klimatu.

Předpokládá se, že ten, kdo se k celosvětové Hodině Země připojí, nešetří energii jen tu jednu hodinu v roce, ale že se snaží snížit svou spotřebu trvale. Hodinou to jen začíná!“