Zvíře uvíznuté v drátěné podlaze. (se svolením OBRAZ - obránci zvířat)
Zvíře uvíznuté v drátěné podlaze. (se svolením OBRAZ - obránci zvířat)
Záběry nedávno zveřejněné spolkem OBRAZ - obránci zvířat ukazují například norka s obrovskou ránou do masa, kterého jiný norek zaživa požírá. Podle jejich šetření mají klece drátěné podlahy, v nichž tlapky lišek a lasiček často uvíznou a způsobí jim zranění. U zvířat se projevuje stereotypní chování, apatie, nebo naopak agresivita. Zvířata, která by za svůj život v přírodě naběhala tisíce kilometrů, jsou na farmách držena v klecích, kde pro sebe nemají ani metr čtvereční.

Na otřesný stav chovu kožešinových zvířat v ČR upozorňovali ochránci zvířat již před dvěma lety. V roce 2013 proběhl průzkum veřejného mínění agenturou CVVM, který ukázal, že 68% Čechů je pro zákaz chovu kožešinových zvířat. Od té doby nevěnovaly vládní úřady podle ochránců případům týrání zvířat náležitou pozornost nebo alespoň nepodnikli účinné kroky k jeho zastavení nebo kompletnímu zákazu chovu.

Aktivisté v reakci na nečinnost vládních úřadů spouštějí kampaň za zákaz kožešinových farem a vyzývají ministra zemědělství Mariana Jurečku (KDU-ČSL) k jednání.

„Lišky a norci jsou divoká zvířata a život v holých drátěných klecích je pro ně doslova šílenstvím. Proto trpí různými poruchami chování, od stereotypních pohybů po sebepoškozování a kanibalismus," řekl Marek Voršilka, předseda spolku OBRAZ - obránci zvířat.

Již 11 evropských zemí kožešinové farmy zcela zakázalo, naposledy to bylo Holandsko a Slovinsko.

„V takových podmínkách jsou mláďata nucena žít od jara do podzimu, než poprvé získají hustou zimní srst. Poté jsou norci zplynováni a lišky zavěšeny za ocas a zabity elektrickým proudem. To vše jen kvůli výrobě zbytečných módních doplňků,“ doplnil Voršilka.

Na dotaz Epoch Times odpověděla asistentka ministra zemědělství, že „pan ministr na toto téma již poskytl vyjádření TV Nova a slíbil, že se jím bude zabývat".

„Některé parametry klecí způsobují zranění těm zvířatům, například že tam nemají pevnou plochu, na které by mohla trávit většinu dne, tak je potřeba se na to podívat a samozřejmě nebráním se úpravám veterinárního zákona ve prospěch zdraví zvířat," uvedl ministr Jurečka pro TV NOVA.

V České republice je v současnosti registrováno 12 kožešinových farem a každým rokem je na nich zabito přes deset tisíc zvířat. Zveřejněné záběry pocházejí z osmi z nich a byly tajně pořízeny v průběhu posledních dvou let. „Oproti roku 2012, kdy byly videozáznamy z českých farem publikovány naposledy, očividně nedošlo k žádnému zlepšení,“ říkají aktivisté, podle nichž má utrpení zvířat na kožešinových farmách systémové příčiny a jediným řešením je úplný zákaz těchto chovů.



„Zveřejněné záběry dokazují obrovské utrpení zvířat na českých kožešinových farmách. Nejde přitom o individuální excesy chovatelů, ale o přímý důsledek držení divokých zvířat v malých drátěných klecích, které je bohužel v České republice zcela legální,“ řekl Marek Voršilka.

„My průběžně jako ministerstvo zemědělství monitorujeme stav, v jakém jsou zvířata chována, tzv. welfare, tzn. pohoda zvířat. A již víte, že například v minulosti jsme udělali úpravy například pokud jde o chov drůbeže v klecích. A já se nebráním tomu v letošním roce se například podívat na ty parametry, které zákon stanovuje pro chov kožešinových zvířat a upravit je tak, aby zvířata netrpěla takovým způsobem, jak jsme viděli v té reporáži,“ reagoval ministr Jurečka na reportáž aktivitů.

Již 11 evropských zemí z těchto důvodů kožešinové farmy zcela zakázalo, naposledy to bylo Holandsko a Slovinsko.

„Trápení zvířat pro kožešiny je přežitek, který nemá v 21. století své místo. Vyzýváme proto ministra zemědělství, aby v souladu s přáním 68 % občanů následoval dobrý příklad mnoha evropských zemí na západ i na východ od nás a zasadil se o přijetí zákona, který povede k úplnému zrušení kožešinových farem v České republice," řekl Marek Voršilka, předseda spolku OBRAZ - obránci zvířat.

Televize NOVA, která odvysílala reportáž o akci spolku, uvedla, že na každém tajně pořízeném záznamu je i záběr na v ten den aktuální noviny a také na přijímač GPS. Navigační údaje neukazují pouze obec, ale i konkrétní pozemek či budovu, kde k týrání dochází. Doložené záběry mají podle aktivistů sloužit rovněž jako podklad k šetření veterinární správy.

Ministr Jurečka nevidí řešení v úplném zákazu chovu kožešinových zvířat, ale v upravení parametrů. „Pokud najdeme nějaký kompromis, tak aby ta zvířata mohla být v dobrém zdravotním stavu a netrpěla, tak proč ten chov zakazovat stoprocentně, protože tady jsou také nějaká pracovní místa na tento chov vázána," míní ministr Jurečka.

Čtěte také:
Ministr Jurečka nevědomky připustil zákaz kožešinových farem, říkají ochránci