Maraton psaní dopisů se uplatnil v záchraně zdraví a života. (Amnesty Ineternational ČR)

1 milion podpisů pro Raífa

Manželka bloggera Raífa Badawího, která i s dětmi žije v Kanadě, úzkostlivě sleduje situaci svého manžela, který zůstává odsouzen v Saúdské Arábii. Badawího trest 50 ran bičem, který má být vykonáván každý pátek, dokud ran nebude celkem tisíc, byl za poslední měsíc už třikrát odložen.

„Zprávy ze Saúdské Arábie nám zatím dávají důvod k optimismu,“ sdělil Martin Balcar, vedoucí kampaní Amnesty International.

Ve čtvrtek 5. února byly na velvyslanectví Saúdské Arábie předány dopisy a petice vyzývající k propuštění Badawího, podepsané více než 7 500 lidmi z Česka.

Kampaně na Raífovu podporu probíhají v mnoha dalších zemích a jeho případ byl také součástí celosvětové akce „Maraton psaní dopisů“. Celkem tak už Raífovi vyjádřilo podporu více než jeden milion lidí.

„Saúdská Arábie má nového panovníka, krále Salmána, který nastoupil po smrti svého bratra Abdalláha. Je proto možné, že král bude udílet milosti a osvobodí tak i Raífa,“ doufá Martin Balcar z AI.

Zatím však nejsou žádné zprávy, které by potvrzovaly udělení milosti. A tak se v úsilí o propuštění Badawího pokračuje. Podpisy za Raífa se sbírají v desítkách zemí světa. Před mnoha ambasádami se konají protestní shromáždění. V Kanadě, kde nyní žije Raífova žena s dětmi, navíc vyjadřují bloggerovi podporu tisíce lidí v průvodech.

Česká Amnesty International spolu s dalšími evropskými státy oslovila i ministry zahraničí před jednáním Rady Evropské komise pro zahraniční věci v Bruselu s prosbou o projednání Raífova případu a vydání stanoviska ke stavu lidských práv v Saúdské Arábii.

AI děkují za podporu, která společně pomůže dosáhnout propuštění nespravedlivě uvězněných nebo zlepšení jejich podmínek ve vězení. Podle ČTK se v saúdskoarabském právním systému každoročně vykonají desítky poprav odsouzenců k smrti. Hrdelnímu trestu podléhají v království případy znásilnění a vraždy. Nemůže k němu být ale odsouzen muž za vraždu svého dítěte nebo manželky, upozorňuje agentura AFP. V těchto případech se tresty obvykle pohybují od pěti do 12 let vězení.

Trest bičováním

Bičování neboli mrskání bylo v historii založeno jako tělesný trest, který nemá způsobit zmrzačení. To však neznamená, že je to trest méně nepříjemný, protože rány od biče mohou způsobit hluboké a krvavé zranění. Další formou pak byly takzvané plané biče, které měly na konci veliké ostré předměty. Bičování je dodnes v některých zemích používáno, konkrétně v Bruneji, Malajsii, Singapuru, Tanzánii, Zimbabwe a řadě islámských zemí.

Podle novinek.cz jsou devítiocasá kočka, býkovec, knuta nebo důtky názvy, při kterých dodnes mrazí.  „Ponižujícím trestům většinou bez šatů se (např. v 16. století) nevyhnuly ani ženy. V Rusku řádily takzvané knuty, biče upravené kovovými prstýnky tak, aby vytrhávaly kusy masa. Odsouzení ke 100 ranám tímto bičem bylo považováno za ekvivalent rozsudku smrti,“ uvádí novinky.cz.