Hongkongský magnát Li Ka-shing (vpravo) se svým synem Victorem Li Tzar-kuoiem během tiskové konference v Hongkongu, 9. ledna 2015. Li nedávno oznámil, že hodlá přesídlit své firmy na Kajmanské ostrovy. (Phillipe Lopez/AFP/Getty Images)
HONGKONG — Nejbohatší muž Asie, hongkongský magnát Li Ka-shing, nedávno oznámil, že hodlá provést částečnou restrukturalizaci svého majetku. Dvě obří společnosti - Cheung Kong Holdings a Hutchison Whampoa spojí v jednu a založí nové dvě společnosti – CKH Holdings a CK Property Holdings, které budou mít sídlo na Kajmanských ostrovech. 

Někteří analytikové se domnívají, že podnikatelovy plány signalizují, že Li očekává pokles místní ekonomiky, a obávají se, aby jeho kroky nenásledovaly i další společnosti v Hongkongu.

Ještě před necelým rokem na březnové tiskové konferenci přitom Li trval na tom, že se stěhovat nehodlá. Vynořují se spekulace, že miliardářovo rozhodnutí souvisí s politickou situací v Hongkongu. Li své plány oznámil krátce poté, kdy místní vláda vydala zkreslenou zprávu o veřejných protestech, jež zde několik měsíců probíhaly, a odmítla občanům města poskytnout všeobecné hlasovací právo, kvůli němuž lidé do ulic vyšli.

Liův syn Victor Li Tzar-kuoi bude v nových společnostech působit jako člen představenstva a výkonný ředitel, oznámila rodina na tiskové konferenci z 9. ledna.

Politické důvody?


Li opakovaně popřel, že by se zbavoval svých aktiv v Hongkongu, a zdůraznil, že restrukturalizace má pouze vyvážit podnikatelská rizika.

Podle něj se za posledních pár let přesunulo na Kajmanské ostrovy přes 75 procent firem z Hongkongu a Číny. Důvodem mají být tamní flexibilnější zákony. Přestěhování do exotické britské destinace ležící u Kuby je pouze technická záležitost, nejde o přesun celé finanční skupiny, ujišťoval velkopodnikatel.

Victor Li na konferenci ujistil přítomné, že takzvaná deštníková revoluce, která vloni v Hongkongu proběhla a trvala 75 dnů, neměla na jejich rozhodnutí žádný vliv. Cheung Kong operuje v 52 zemích a oblastech a má 280 tisíc zaměstnanců. Něco jako deštníková revoluce nemůže fungování holdingu ovlivnit, tvrdil.

Když v roce 2012 byl volen nový správní komisař Hongkongu, Victorův otec nebyl pro současného pro-komunistického vůdce města Leunga Chun-yinga. Magnát začal v roce 2013 prodávat svá obří aktiva v Hongkongu a pevninské Číně a začal investovat v Evropě a dalších oblastech.

Když se novináři Liho opakovaně ptali, aby se vyjádřil ke znovuzvolení Leunga, nejdřív odmítal odpovědět, ale pak jen pronesl: „Vy víte líp než já.“

Nedostatek důvěry

Hongkongský ekonom Kwan Cheuk-chiu má za to, že bývalá britská kolonie se nachází uprostřed politické bouře a přesun rodinného majetku Liových ukazuje jejich nedostatečnou důvěru v Hongkong.

„Vypadá to, že jeho důvěra v budoucnost Hongkongu klesá. Není to otázka toho, zda se zbavuje majetku nebo ne, on se chce prostě stáhnout,“ říká Kwan.

Docent Lee Siu-po z Chinese University of Hong Kong se vyjádřil, že je naprosto pochopitelné, když se chce obchodní impérium takového rozsahu vyhnout rostoucímu politickému riziku, jaké lze v poslední letech v Hongkongu zaznamenat.

Li se ve skutečnosti při konferenci vyslovil, že pokud nedojde k politické reformě, situace v Hongkongu bude ještě horší.

Někteří analytikové zastávají názor, že současná politická situace ve městě je výsledkem interních bojů uvnitř Čínské komunistické strany, bojů, do kterých se hongkongský boháč nechce zapojovat, jelikož ztratil důvěru ve stranu a relokace mu má pomoct si své obchodní zájmy uchránit.


Článek byl redakčně zkrácen. Původní verzi najdete na small United States