Pro odlehčení jídelníčku můžete po zimním hodování například sáhnout po kyselých okurkách. (Stiopa/Wikimedia Commons)
Vánoce – cukroví, salát, smažený kapr, chlebíčky, vánočka, punč, svařáček… Připomíná vám to něco? Ano, taky jsem hodovala. A bylo mi přitom moc dobře. Jenže dobré jídlo nemůžeme jíst pořád. Tak jsem se už těšila, až to slavnostní stolování skončí. Na očistu se ale ještě nechystám. Ta má dost času na jaře. Odlehčení jídelníčku ale zavádím.

Po Vánocích si můžeme připadat trochu jako soudečkové, a to i když jsme fakticky nepřibrali. Změna stravování je více než nutná. Jenže. Je zima. Takže pozor na různé zeleninové dny nebo dokonce očistu těla, kdy se „živíte“ je bylinným čajem nebo zeleninovou šťávou. Zima klade určité nároky na naše tělo. Možná pozorujete, že máte větší chuť na maso, tučnější výrobky. Je to přirozené. Proto není úplně žádoucí začít držet drastické diety. Pročišťující jídelníček nechte proto raději až po masopustním veselí.

Kysané zelí a zimní zelenina

Výživné zimní jídlo se ale nutně nemusí rovnat české klasice (vepřo-knedlo-zelo). Pokud se budeme inspirovat u našich předků, tak ti také každý den nedebužírovali. Stejně jako v jiné roční období bychom se i v zimě měli stravovat rozumně a vyváženě.

Možná nemáte velkou chuť na zeleninu (já třeba u sebe pozoruji, že jím daleko méně zeleniny v syrovém stavu, než v létě). Ono ládovat se salátovou okurkou nebo rajčetem není zrovna ideální, když je venku pod nulou.

Vitamíny ale potřebujeme. A v tuhle chvíli zajásá každý, kdo má doma pořádnou zásobu kysaného zelí. Je totiž nenahraditelné, obsahuje spoustu vitamínu C a jíst ho můžete ideálně jako přílohu (tedy tepelně neupravené). Klidně si taky dopřejte naložené okurky nebo další dobroty, které jste si zavařili. Nezapomínejte jíst jablíčka, třeba nastrouhaná s mrkví. Doporučuji také cibuli nebo česnek v syrovém stavu. Cibuli třeba k sýru a chlebu. Česnek na topinky.

Vydatné polévky

Pokud máte ještě zásobu dýní, není asi třeba připomínat vydatnou a velmi chutnou dýňovou polévku. V zásobě mám spoustu mražené zeleniny z vlastní zahrádky. Jednoduše jsem na kousky nakrájela mrkve, petržel, celer, pórek, přidala nať z petržele a libeček. To se to pak snadno vaří – rozpustím máslo, přihodím zeleninu, krátce orestuji, přiliju vodu – a pak stačí třeba přidat brambory a houby nebo zahustit vajíčkem, přihodit jáhly. Variant vydatných polévek je celá řada.

Pohanka a další

K mým oblíbeným zimním pokrmům patří pohanka. Připravujeme ji velice snadno a rychle. Pohanku uvaříme, osmažíme cibulku. Jíme jen tak s kysaným zelím. Když je chuť, můžete přidat vejce (volské oko), tofu apod. Neopomenutelnou zimní surovinou jsou také luštěniny. Opravdu je vařte. Tak kvalitní bílkoviny jsou totiž nenahraditelné.


Převzato z webu o zdravé výživě www.cojime.cz.