Zelený čaj je oblíbený díky zdraví prospěšným účinkům, některé z nich však mohou být kvůli pesticidům škodlivé. (SENA VIDANAGAMA/AFP/GettyImages)
Časopis dTest otestoval zelené čaje prodávané v našich obchodech a přišel s neradostným zjištěním. Řada z nich obsahuje koktejl pesticidů, přičemž dva daleko přesáhly normy povolené Evropskou unií.

Spotřebitelský časopis prověřil celkem 17 porcovaných zelených čajů.

„V čajích jsme zjišťovali možnou přítomnost celkem tří stovek pesticidů. Nalezli jsme rezidua 21 z nich. Výrobky Tesco Green Tea a Dukát Zelený čaj tradiční obsahovaly insekticid acetamiprid v množství, které více než dvojnásobně překračuje unijní limit. Neměly by se vůbec objevit v obchodní síti,“ konstatuje v tiskové zprávě Daniel Pavlis, vedoucí redakce časopisu dTest.

„Tyto dva čaje navíc obsahovaly ještě dalších 11, respektive 13 reziduí pesticidů. Dukát Zelený čaj tradiční se přitom již v lednu roku 2014 objevil mezi nebezpečnými potravinami v databázi Státní potravinářské a zemědělské inspekce kvůli nadlimitnímu obsahu jiného insekticidu,” dodal Pavlis.

Přes 10 pesticidů objevil dTest také u zeleného Pigi čaje Jemča, Teekanne Green Tea a Pravého zeleného čaje tradičního Lloyd Tea. Větší množství pesticidů i vysoký obsah jednoho z nich naměřila laboratoř také v čaji Gunpowder od Valdemara Grešíka.

DTest vysvětluje, že je třeba být před pesticidními látkami na pozoru, protože jejich souhrnný vliv na lidský organizmus není dostatečně prozkoumán a mohl by mít nevyzpytatelné účinky.

Test zkoumal také senzorické vlastnosti čajů. Česká vyhláška je ohledně kvality čaje značně benevolentní a říká pouze, že „čajem pravým se rozumí čaj, který je vyrobený z výhonků, listů, pupenů nebo jemných částí zdřevnatělých stonků čajovníku Camellia sinensis.“

Přitom rozdíl mezi čajem ze zdřevnatělých stonků a z pupenů je obrovský. Jak chuťový, tak cenový. Pokud dáváme přednost pohodlí čajových sáčků před složitější přípravou sypaného čaje, je lepší nemít velká kvalitativní očekávání a spíše než pupeny a lístky čekat jemnou drť a větvičky.

Po chuťové stránce nebyly zelené čaje nijak superiózní, ale ani podprůměrné. Při přípravě čaje je však třeba, jak upozorňuje Pavlis, dbát na správný postup. Obecně platí, že zelený čaj by se neměl zalévat vařící vodou, ideální teplota je mezi 70 a 90 stupni Celsia. „Je s podivem, že 8 ze 17 výrobců testovaných čajů na obalu uvádí, že se sáčky mají zalévat právě vroucí vodou. Tento postup může být příčinou špatného chuťového dojmu u některých výrobků,“ uzavírá Pavlis.

Vítězem testu se stal Zelený čaj porcovaný Naše bio z Billy, který byl zcela bez pesticidů. Kompletní výsledky jsou k dispozici v časopise dTest, jenž je právě v prodeji.