Skupina Priessnitz v brněnské Flédě. (Kateřina Šebelová/Epoch Times ČR)
V sobotu 20. prosince 2014 vyrazila jesenická hudební formace Priessnitz do Brna. Dostaveníčko si skupina s fanoušky dala v oblíbeném místním klubu Fléda a v devět hodin celý koncert odstartoval. Fléda byla zaplněná k prasknutí, návštěvníci se pohybovali ve věku od třiceti let a výše a všichni napjatě čekali, jak Priessnitz na vánočním koncertě představí nové písně z připravovaného alba, a také se těšili, že uslyší skupinu po několikaleté odmlce se starými dobrými hity. Nutno podotknout, že ke slyšení bylo obojí.

Nové písničky i osvědčená klasika

Začátek koncertu patřil spíše novým písním, kapela nějak zvlášť nekomunikovala s publikem, posluchači měli tak prostor si nové songy poprvé vyslechnout a zažít. Pak následoval průřez hudební historií souboru napříč roky i alby. Nechyběly ani největší hity skupiny jako Malej chlapec, Nebolí, Sluníčko, Děláže nebo Dotkni se mě.

Projekce z filmu Alois Nebel

Z nových písní asi nejvíce zaujala rytmická skladba Mrzáci, která svým chytlavým refrénem má ambici stát se hitem. Priessnitz zase čarovali atmosférou jesenických hor, které dominovala neuvěřitelná kytara Petra Kružíka s výrazným hlasem Jaromíra Švejdíka. Jímavou náladu dotvářel zbytek souboru klávesami, basou, doprovodnou kytarou, bicími a trubkou. Trubka navíc výborně pracovala s atmosférou některých písní. Celý koncert opětovně doplňovaly černobílé projekce z minulého turné skupiny k filmu Alois Nebel. Ano, škarohlíd by mohl dodat, že jsou nebelovské animace už trochu okoukané, ale na obranu skupiny nutno říci, že tyto projekce v kombinaci s emotivní hudbou Priessnitz dodávaly celému koncertu tu správnou melancholickou zadumanost, místy se mísící s drsně syrovou kytarovou hrou a svérázným Švejdíkovým hlasovým projevem.

Zkušebna na koncertě

Skupina, která osm let nevydala nové album, však plánuje vydat příští rok desku, která možná bude jejich poslední. Kapela spolu hraje více než pětadvacet let, a přesto jim energie rozhodně neschází. I když se muzikanti věnují svým vlastním projektům, je cítit, že Priessnitz je stále jejich srdcovou záležitostí. Slovy lídra kapely Jaromíra Švejdíka: „Jsme každý odjinud, a zkoušíme alespoň takhle na koncertech. Brno je zatím tou největší naší zkušebnou...“ Důkazem toho bylo i to, že zpěvák některé texty četl z papíru, což působilo úsměvným dojmem. Publikum však tento handicap lehce skupině odpustilo. Priessnitz jednu ze svých písní věnovali promotérce Lence Zogatové, nedávno zesnulé osobnosti české (nejen alternativní) kultury.

Priessnitz hráli naživo něco málo přes dvě hodiny, což se dnes už jen tak nevidí. Nabídli výtečnou porci vyzrálého kytarového rocku, který je souboru tak typický. Na své si přišli všichni včetně skupiny. Asi největší odměnou byly publikem částečně odzpívané party nejznámějších hitů a zaplněný sál. Toto je jasným důkazem toho, že Priessnitz dovedou oslovit i po letech a nechybí jim šťáva. Budeme se těšit na nové album, pánové....

20141224-prisnietz-a
Skupina Priessnitz v brněnské Flédě. (Kateřina Šebelová/Epoch Times ČR)
20141224-prisnietz-b

20141224-prisnietz-d
20141224-prisnietz-e
Skupina Priessnitz v brněnské Flédě. (Kateřina Šebelová/Epoch Times ČR)