Ministr vnitra Milan Chovanec (vpravo), ilustr. foto. (milanchovanec.cz)
Po uplynutí 9denní lhůty, kdy se z areálu muničních skladů neozval žádný výbuch, mohli dnes (22. 12. ) pyrotechnici vstoupit dovnitř. Vyhledají a zneškodní veškerou munici, vyčistí areál od následků vybuchlé munice a zbylou začnou odvážet. Než dokončí svou práci, nikdo nesmí do prostoru vstoupit. Pak teprve mohou být zbylé zásoby munice odvezeny z blízkosti lidských obydlí.

Podle idnes.cz mezitím vojsko připravilo k uskladnění sklad v Květné na Svitavsku, který byl dosud zakonzervovaný.

Ministr vnitra Milan Chovanec upřesnil: „Jde o problematiku, která spadá pod krizový zákon.  ...Jedná se o rizika, která mají potenciál přerůst z mimořádné události do krizové situace.“

Stav nebezpečí může hejtman kraje vyhlásit v případě, kdy jsou ohroženy životy, zdraví, majetek a životní prostředí. Obdobně to platí i v případě vyhlášení nouzového stavu.

Hejtman Zlínského kraje ani vláda České republiky neshledali nutným vyhlášení krizového stavu. Situace se řešila jako mimořádná událost podle zákona o integrovaném záchranném systému, nikoli jako krizová situace v režimu krizového zákona.

Z celkového počtu cca 60 pyrotechniků Pyrotechnické služby Policie České republiky jsou na místě mimořádné události tři až deset pyrotechniků. Od 20. do 30. listopadu 2014, tedy v době provádění dosud nejrozsáhlejší pyrotechnické asanace, se počet pyrotechniků zvýšil ze dvou na šest. Tito pyrotechnici pracovali ve třech dvojicích.

Dvě dvojice pyrotechniků prováděly pyrotechnický průzkum komunikací a s nimi souvisejících pozemků, další dvojice řešila asanaci tří skladů a jejich okolí. Jde o nejvyšší možný přípustný počet pyrotechniků, kteří mohli v areálu současně provádět dekontaminační činnost. Při jakémkoli zvýšení počtu by se prudce zvyšovalo riziko vzájemného ohrožování.

Pohyb jiných osob než policistů není vhodný vzhledem k tomu, že dochází k ohledávání místa události, která je předmětem úkonů v trestním řízení. Zapojení dalších pyrotechniků se zvažuje až v současné době, a to pouze s ohledem na potřebu asanovat prostor od hranic areálu směrem k obcím Lipová a Haluzice.

Dosud není známo, kdo nese za mimořádnou událost ve Vrběticích odpovědnost, kde došlo k selhání. V areály měly čtyři soukromé firmy uskladněnu munici. Do budoucna bude nepochybně zapotřebí stanovit konkrétní a jednoznačná pravidla přímo pro nakládání s municí.