Slovenští praktikující Falun Gongu se 17. prosince sešli před srbskou ambasádou k poklidnému protestu. Akce nebyla namířena proti Srbsku, apel spíše směřoval k tomu, aby se Srbsko nepoddávalo tlaku ČKS. Bratislava, Budkova ulice. (Ondřej Dostál)
Bělehrad 17. prosince – Dnes večer podaly zdroje ET ČR zprávu o tom, že všichni zatčení aktivisté byli srbskou policií propuštěni. Zatím není známo, zda důvodem je to, že srbská policie začala dodržovat mezinárodní zákony nebo zda byli zadržení propuštěni z důvodu, že čínsko-evropský summit skončil.

V rámci čínsko-evropského summitu, který se konal 16. - 17. 12. v Bělehradě, došlo k zatýkání cizinců, kteří přijeli do hlavního města Srbska protestovat proti způsobům, jakým je v Číně nakládáno s lidskými právy. Jde zejména o čínské lidi, vězně svědomí, kteří praktikují starodávnou metodu Falun Gong (Fa-lun Kung).

Ruští, bulharští i slovenští aktivisté byli zatčeni již před počátkem summitu srbskou policií přímo v hostelu, kde byli ubytováni. Srbská policie shromáždila pravděpodobně všechny zatčené aktivisty v záchytném centru v oblasti Paneska Padinska Skela. Odebrali jim telefony a poté byli zadržení vydíráni, aby podepsali prohlášení, v němž se doznávají, že se dopustili nelegálního jednání.

Dalším protestujícím, kteří se chystali přicestovat z Chorvatska, Slovinska a Finska, byl zamítnut vstup do Srbska. Někteří museli svou cestu zrušit a oznámili, že se v této věci obrátí na soud. Někteří již podali stížnost Evropskému parlamentu a dalším institucím EU.

Lidskoprávní organizace YUKOM se domnívá, že jde o závažné porušení lidských práv a společně s advokátní kanceláří Markovic and Partners pracovali na propuštění těchto lidí z vazby.

Slovenští praktikující Falun Gongu kontaktovali svého slovenského poslance v Evropském parlamentě s prosbou o pomoc. Do médií také zaslali několik tiskových zpráv, ze kterých je patrné, že srbská policie porušila mezinárodní práva a že jednala nezákonně.

Eduard Kukan, předseda Delegace při Parlamentním výboru pro stabilizaci a přidružení EÚ – Srbsko, se vyjádřil na svých webových stránkách následovně:

„Som znepokojený zadržaním aktivistov z Falun Gongu v Belehrade, ktorí prišli do Srbska s cieľom zvýšiť povedomie o situácii v oblasti ľudských práv v Číne. Stalo sa tak tesne pred tretím samitom predsedov vlád Číny a krajín strednej a východnej Európy, ktorý začal tento utorok v Belehrade.

Bol som informovaný o tom, že medzi zadržanými sú aj občania Európskej únie, vrátane slovenskej občianky, deviatich občanov Bulharska a jedného občana z Fínska. Európsky parlament sa zaviazal podporiť demokraciu a dialóg o ľudských právach po celom svete, ako aj právo na zhromažďovanie a pokojné protesty v krajinách EÚ a v krajinách, ktoré sa chcú stať členmi EÚ. Srbsko je kandidátskou krajinou EÚ, a preto sme znepokojení krokmi, pre ktoré sa srbské orgány v tomto prípade rozhodli. Žiadame prepustenie aktivistov za ľudské práva, rovnako ako jasné vysvetlenie tejto situácie.“

V mnoha zemích po celé Evropě proběhly protesty proti zatčení v Bělehradě a média informovala o tom, co v Srbsku způsobil tlak čínského režimu.

Mnoho velkých bulharských médií o tom informovalo s tím, že jejich krajané byli lidsko-právní dobrovolníci, kteří byli v Srbsku nelegálně zatčeni. Dnes ráno byl bulharský koordinátor Falun Dafa a další tři praktikující i se svým právníkem hosty v televizním pořadu v hlavním vysílacím čase v 8.00 hodin.

Zatímco čínský totalitní režim opakovaně vyváží svůj teror do dalších zemí, na více příkladech se již ukázalo, že se mu to z hlediska mezinárodní prestiže nevyplácí.