Ilustrační foto. Srbské policejní jednotky v pozadí čínské delegace mávající vlajkou ČLR.  (DALE de la REY/AFP/Getty Images a  ALEXA STANKOVIC/AFP/Getty Images)
Ilustrační foto. Srbské policejní jednotky v pozadí čínské delegace mávající vlajkou ČLR. (DALE de la REY/AFP/Getty Images a ALEXA STANKOVIC/AFP/Getty Images)

Těsně před třetím summitem mezi evropskými zeměmi a Čínou v Bělehradě se začalo zatýkat. Z posledních událostí je patrné, že bělehradská vláda pracuje pod taktovkou čínského režimu na zatýkání aktivistů za lidská práva. Summit se má konat 16. a 17. prosince za účasti patnácti zástupců evropských zemí včetně České republiky a Slovenska. Čínskou delegaci povede premiér Li Kche-čchiang.

Do Srbska se začali sjíždět aktivisté za lidská práva z okolních zemí Bulharska a Ruska, kteří přijeli do země protestovat proti násilným represím čínského režimu. Srbská tajná policie musela nutně dotyčné sledovat nebo sdílet informace se zpravodajskými službami z Ruska a Bulharska, aby mohla určit, kteří turisté jsou potenciálními aktivisty za lidská práva. Tuto domněnku podporuje skutečnost, že podle zdrojů Epoch Times, které kvůli jejich bezpečnosti nejmenujeme, přišla srbská policie aktivisty zatknout přímo do jejich hotelových pokojů v Hostelu The Big. Zatčení proběhlo ve večerních hodinách v neděli 14. 12. 2014. Policie z okrsku Padinska Skela šla najisto a dotyčné nalezla podle jmenného seznamu hotelových hostů.

Zatčení proběhlo podle zdroje Epoch Times bez udání důvodu a je tedy na místě jej podle srbského zákona označit za ilegální. Samotný akt zatýkání aktivistů lze považovat za omezování svobody slova a umlčování hlasů, které odhalují zločiny čínského režimu.

Bulharská ambasáda podle zdrojů Epoch Times nezískala žádné informace o zatčení svých občanů, a protože oficiálně neproběhlo podle srbského zákona, nemohou je úřady nijak komentovat.

Aktivisté zdroji Epoch Times sdělili, že byli policií odvezeni za hranice Bělehradu na neznámé místo. Následně policie odebrala aktivistům mobilní telefony, aby nemohli s nikým komunikovat. Údajně mohou čelit vyhoštění ze země.

Podle jejich výpovědi aktivisté plánovali protestovat proti tvrdému potlačování stoupenců duchovní metody Falun Gong (Fa-lun-kung) v Číně, které si vyžádalo tisíce obětí na životech. Čínský režim údajně začal ve spolupráci se srbskou vládou pomocí srbských médií šířit očerňující mediální kampaň proti Falun Gongu.

Srbský aktivista za lidská práva jménem Dejan, který organizuje protesty, byl podle našich zpráv umístěn pod 24hodinový dohled policie, což má v konečném důsledku znemožnit jeho aktivity a paralyzovat připravovaný mezinárodní protest během summitu. Aktivisté legálně ohlásili plánované protesty, které srbská policie údajně zamítla, čímž porušila tamní zákon o svobodě shromažďování. Průběh represí aktivistů může nasvědčovat aktivní činnosti čínského režimu v pozadí celé situace. Srbská policie se v podstatě stala prodlouženou rukou čínského režimu a jeho politických zájmů, což samozřejmě vyžaduje otevřenou spolupráci srbské vlády s čínským režimem.

Je s podivem, jaký důraz věnuje čínský režim na „boj proti Falun Gongu“, o kterém prohlašuje, že v Číně již neexistuje. Lidsko-právní organizace uvádějí, že jsou statisíce stoupenců Falun Gongu zadržovány v čínském vězeňském systému. Zpravodajové OSN potvrdili, že čínský režim praktikuje vůči následovníkům Falun Gongu tvrdé metody „převýchovy“ zahrnující mučení. Vysocí čínští úředníci včetně čínského exprezidenta Ťiang Ce-mina byli obžalováni před argentinským a španělským soudem ve věcech mučení, genocidy a zločinů proti lidskosti, kterých se dopustili při politické kampani namířené proti následovníkům duchovního hnutí Falun Gong.

Do Bělehradu podle zdrojů Epoch Times míří také další aktivisté za lidská práva z jiných evropských zemí. Slovenští aktivisté ztratili kontakt s čínskou azylantkou ze Slovenska, která měla do Bělehradu také namířeno, není jisté, zda byla zatčena nebo zadržena při vstupu do země.

Podle současné situace je zřejmé, že čínský režim nechce zažít podobnou situaci, která vyvstala během srpnového China Investment Forum 2014 v Praze, kdy se do médií rozšířily důkazy o tom, že hlavní čínský delegát a vůdce delegace vicepremiér Čang Kao-li je zapleten do genocidy a na jeho rozkaz bylo prokazatelně usmrceno 56 následovníků Falun Gongu. Informace pronikly údajně i do vnitřní informační sítě účastníků srpnového fóra a přirozeně způsobily etický skandál.

Současná situace ilustruje aktuální stav svobody slova a lidských práv v Srbsku a také ukazuje, že čínský režim stále aktivně pronásleduje duchovní hnutí Falun Gong a považuje jej z neznámého důvodu za „významného nepřítele“. Falun Gong je v Číně pronásledován od 20. července 1999, kdy jej tamní režim zakázal a prohlásil za ilegální organizaci a nepřítele režimu. Politickou kampaň čínský režim zpravidla přiživuje očerňující mediální kampaní.

Čtěte také:

Zatýkání v Bělehradě: „Podepište, že jednáte ilegálně, a my vás propustíme,“ vyhrožují úřady aktivistům

Protestujúci za ľudské práva nelegálne zatknutí pred čínsko-európskym summitom v Belehrade

Praha: Zhang Gaoli, šéf delegace čínských podnikatelů na China Investment Forum, je důvodně podezřelý z účasti na genocidě

Sjednávají obchody v ČR čínští úředníci důvodně podezřelí ze zapojení do genocidy?