Čínská verze Devíti komentářů. Kniha byla přeložena do více než třiceti jazyků včetně češtiny. (Epoch Times)

9 komentářů pomáhají šířit dobrovolníci, od gangsterů až po právníky

Publikace vyšla poprvé v online verzi a později i v tisku. V reakci na ni vzniklo zanedlouho hnutí Tchuej-tang (Tuidang), což v čínštině znamená „vystup ze strany“. Jak název napovídá, tato platforma umožňuje Číňanům vystoupit z Čínské komunistické strany (ČKS) a jejích přidružených organizací, známých kdysi i u nás – Svazu komunistické mládeže a Mladých pionýrů. K 1. prosinci již této příležitosti využilo přes 185 milionů lidí. 

Od vydání Devíti komentářů ke komunistické straně, knihy, jež mění Čínu a především uvažování jejích obyvatel, již uběhlo 10 let. V americkém hlavním městě se 22. listopadu uskutečnilo fórum, které mělo desáté výročí této redakční série Epoch Times oslavit.

Své zkušenosti s Devíti komentáři, jež pro Čínu znamenají minimálně to, co kdysi pro nás Charta 77, předneslo na fóru několik řečníků z řad obhájců lidských práv, demokratických aktivistů, politických komentátorů a dalších pozvaných hostů. 

Troufalost vůdce gangu

Jedním z nich byl i čínský disident Tchang Paj-čchiao, v současnosti předseda Čínské federace pro mír a demokracii, který zavzpomínal: „Kamarád mi kdysi vyprávěl příběh. Tento přítel je křesťan a lidsko-právní aktivista. Po zveřejnění Devíti komentářů je začal distribuovat lidem.“

„Jednou se setkal se známým vůdcem gangu, co se dal na křesťanství právě díky tomu kamarádovi. Když ho pak zavřeli do vězení, vyprávěl mu, že mu jeho víra pomohla černý zážitek přestát. Když se odtamtud dostal, gangster se mého kamaráda zeptal, co může udělat jako výraz své vděčnosti. Ten můj kamarád ho požádal, jestli by mohl pomoct s rozdáváním Devíti komentářů, a gangster souhlasil. “

„Tu noc se ve městě stalo něco úžasného,“ sdělil Tchang. „Na stoly všech pěti nejdůležitějších funkcionářů ve městě byl umístěn výtisk Devíti komentářů. Každý ví, že všechny státní a armádní budovy hlídá vojenská policie, je těžké dostat se dovnitř. A přesto se kniha, které se čínský režim obává ze všeho nejvíc, objevila na pracovních stolech pěti nejmocnějších lidí ve městě.“

„Slyšel jsem, že Čung-nan-chaj [sídlo komunistické strany v Pekingu] se o tom dozvěděl,“ pokračoval Tchang, „a přikázal okamžitě případ vyřešit a zatknout toho, kdo to udělal. Říkám tento příběh, skutečný příběh, aby si každý uvědomil, jak je Devět komentářů v Číně známých. Existuje hodně dojemných a legendárních příběhů o Devíti komentářích,“ svěřil se Tchang. 

20141220-9k2
Fórum u příležitosti 10. výročí vydání Devíti komentářů ke komunistické straně proběhlo koncem listopadu za účasti několika významných hostů v americkém Washingtonu, D.C. (Li Sha/Epoch Times) 

V každé domácnosti


Známý obhájce lidských práv Čchen Kuang-čcheng, jehož útěk z Číny se dostal v roce 2012 na titulky světových médií, uvedl, že se díky speciálnímu softwaru obcházejícímu cenzuru dostal k poslechu rádia Sound of Hope.

Na svůj první den, kdy byl schopen jasně slyšet online vysílání Sound of Hope s Devíti komentáři, si vzpomíná velice dobře. Bylo to 9. dubna 2008. Předtím mohl poslouchat jen kolem deseti minut denně. Podle Čchena se díky oblíbenosti Devíti komentářů otevřela mnoha Číňanům mysl. Text se dnes, jak Čchen vysvětlil, v podstatě rozšířil po celé zemi a každá domácnost má jeden výtisk. 

Právníci na straně práva

Bývalý obhájce lidských práv Pcheng Jung-feng přijal v Číně přes deset případů souvisejících s tradiční duchovní disciplínou Falun Gong. Tak vážný krok může stát právníka v Číně jeho praxi i svobodu. Na fóru prohlásil, že Devět komentářů změnilo jeho způsob uvažování.

„Případy Falun Gongu jsem začal přijímat po přečtení Devíti komentářů a třech veřejných dopisů svého kolegy, právníka Kao Č'-šenga,“ zmínil Pcheng a dodal, že téměř všechny tyto případy se týkaly rozdávání materiálů vyvracejících očerňující propagandu čínské vlády a vysvětlující důvody perzekuce Falun Gongu. Mezi těmito materiály bylo i Devět komentářů.

Právník se domnívá, že zatýkání těchto jedinců jen dokazuje, jak moc se čínský režim Devíti komentářů obává. 

20141220-9kpcheng
Bývalý obhájce lidských práv, Pcheng Jung-feng, promluvil o tom, jak Devět komentářů změnilo jeho uvažování a vedlo k tomu, že začal přijímat soudní případy se stoupenci Falun Gongu.(Li Sha/Epoch Times) 

Návrat tradiční čínské kultury

Dr. Čang Tchien-liang, pravidelný přispěvatel Epoch Times a komentátor televize NTD, se vyslovil, že ČKS velmi úspěšně používá k ovlivnění mas kulturu, ne však tu tradiční, založenou na silných morálních hodnotách, ale kulturu strany, kde hrají hlavní moc násilí, propaganda a peníze.

„Než přišel komunismus, každá kultura měla vazby na svět bohů, protože samotná kultura od bohů pochází. Ani čínská kultura není výjimkou, je kulturou božskou, tradiční, s napojením na taoismus, konfucianismus a buddhismus. Sám zakladatel tradiční čínské kultury, Žlutý císař, praktikoval taoismus,“ vysvětloval Dr. Čang.

Zdůraznil také, že hnutí Tchuej-tang nakonec povede k pádu ČKS, což bude znamenat jednak rozklad stranické kultury, a jednak návrat tradiční čínské kultury s jejími mravními hodnotami. 

Silný navenek, slabý uvnitř

Moderátor televizní stanice New Tang Dynasty (NTD), Tung Fang, zavzpomínal, že když před 25 lety studoval na Pekingské univerzitě a viděl masakr na náměstí Nebeského klidu, vzdal veškerou víru v nápravu komunistické strany.

Se zájmem pozoruje, že ČKS dodnes nevydala žádné veřejné prohlášení o Devíti komentářích.

„Zpravidla když ji druhé státy kritizují, zareaguje okamžitě, avšak do dnešního dne Devět komentářů nijak nevyvrátila. Pravdou je, že že Devět komentářů odhalilo pravou povahu ČKS, a kdyby strana zareagovala kritikou, přitáhlo by to jen víc lidí, aby si je přečetli.“

Che Pin, odborník na Čínu žijící ve Washingtonu, se vyjádřil, že Čína je slabým státem, který se mocným jen zdá. Silný národ nechává své občany, aby se svobodně projevili, měli svobodu vyznání a svobody garantované ústavou. ČKS však nic z toho nedokáže, domnívá se Che.

Podle něj pochází největší nepřítel každého národa z něj samotného. „Kdo je největším nepřítelem ČKS? Američani? Ne, to je jen propaganda. Je to její lid, kdo představuje tu největší hrozbu pro vládu ČKS.

„Občané každého silného státu by si měli ve své vlasti šťastně žít. Proč se tedy všichni bohatí Číňané stěhují do ciziny? Je to proto, že se bojí ČKS – časované bomby připravené vybuchnout.

Stejný názor zastává i Nieh Sen, profesor mechanického inženýrství na Americké katolické univerzitě. Nikdo z odborníků ani světových vlád, podle jeho slov, před 25 lety netušil, že se zhroutí Sovětský svaz a Východní blok, a přitom přesně to se stalo. Čína jde stejnou cestou.

„Zhroucení ČKS je nevyhnutelné,“ řekl profesor Nieh.


small United States Přeložil: OnH

Související články:
V Hongkongu vyšli do ulic oslavit knihu zapovězenou čínských režimem (fotogalerie)