Oceněnými se stali pánové Leo Steiner a František Mráček. Podrobnosti k jejich kauzám lze najít na stránkách NFPK (NFPK)
Na tiskové konferenci 9. prosince udělil Nadační fond proti korupci, stejně jako v letech minulých, i letos Ceny za odvahu. Ocenění obdrželi lidé, kteří se nebáli upozornit na korupci bez ohledu na osobní následky.

Nositelem ceny se stal Leo Steiner, který upozornil na machinace v Regionálním operačním programu Severozápad, a František Mráček, který poukázal na nestandardní praktiky při hospodaření s prostředky Středočeského kraje.

Leo Steiner se snažil napravit pověst Úřadu Regionálního operačního programu Severozápad, v němž pracoval jako ředitel Odboru řízení programu.

„Brzy však poznal, že celý program byl od počátku nastaven tak, aby tyto peníze mohly být nelegitimně vyvedeny. V rámci tohoto programu mělo být během 7 let rozděleno 19 miliard. Rozkradeno, řečeno Leo Steinerem - celý ROP Severozápad byl jeden velký tunel. Jako člen Monitorovacího výboru, který měl hlídat rozdělování dotací, vystoupil se svým zjištěním o neuvěřitelném systémovém mafiánském rozkrádání eurodotací, čímž roztočil kolotoč vyšetřování, mediálních prohlášení a výhrůžek," sdělila v TZ Linda Majerová, projektová manažerka.

František Mráček, bývalý vedoucí Oddělení veřejné dopravy Krajského úřadu Středočeského kraje, poukazoval na nestandardní praktiky při hospodaření s prostředky kraje, mezi jinými na pochybnou investici do software na vyplácení stipendií pro žákovské jízdné či na podezřelé rozdíly v dotacích plynoucí na veřejnou dopravu ve Středočeském kraji. Místo uznání začal František Mráček čelit šikaně, nátlaku, až nakonec přišel o místo.

20141209cenanpfk
Autorem Cen za odvahu NFPK je Tomáš Buble z Graphite studio.

„Jsem rád, že se nám již počtvrté podařilo ocenit osobnosti, které se nebály jít s kůží na trh a oznámily korupci nebo upozornily na machinace s veřejnými prostředky. Odvaha těchto lidí je pro nás všechny inspirací," sdělil k předání Cen za odvahu Karel Janeček, jeden ze zakladatelů a předseda správní rady Fondu.

V minulosti získali ceny za odvahu např. Libor Michálek v kauze korupce ve Státním fondu životního prostředí, Ondřej Závodský ve věci podezřelé smlouvy v Zařízení služeb ministerstva vnitra nebo Renata Horáková v kauze korupce na znojemské radnici. Mnozí kvůli své odvaze zažili diskriminaci i ztrátu pracovního místa.

Nadační fond proti korupci je nezávislou iniciativou lidí, kteří zásadně nesouhlasí s tím, do jaké míry korupční jednání infiltrovalo celou státní správu. Jeho cílem je podpora a přispívání k budování etických hodnot v demokratické společnosti, podpora odhalování korupční činnosti ve veřejné správě a podpora projektů odhalujících korupci.