Mladý mnich (L) se klaní v blízkosti kláštera Labrang ve městě Sia-che v provincii Kan-su. (Ed Jones/AFP/Getty Images)

Několik desítek tibetských mnišek bylo nedávno vyhnáno ze svého chrámu kvůli odmítnutí Čínou řízené „vlastenecké výchovy“.

Klášter, který se nachází v městě Nagqu v oblasti Biru, vyloučil nejméně 26 jeptišek. Dle zprávy médií Voice of America bylo údajným důvodem vyloučení neochota se registrovat u místních orgánů státní správy a odmítnutí účasti mnišek na „výchovném vlasteneckém programu“.

Zpráva dále udává, že podle nejmenovaných zdrojů byl tento program zaveden ve velkém měřítku v září tohoto roku. Jde o manévr čínského režimu, jehož výsledkem má být hlubší kontrola nad jeho západní oblastí.

Od podmanění Tibetu Čínskou lidovou osvobozeneckou armádou roku 1950 utrpěla tradiční kultura a náboženství vážné škody. Během „kulturní revoluce“ (1966-1976) byla většina tibetských chrámů zničena nebo zavřena.

V současné době je tibetský buddhismus pod přísnou regulací ze strany Čínské komunistické strany (ČKS) a exilový duchovní vůdce Tibetu dalajláma je čínskými úřady označen za „pejorativní element“.

V posledních letech přijala ČKS řadu opatření, jimiž omezuje práva Tibeťanů. Již v minulosti vydalo Epoch Times informaci o zadržení dvou populárních tibetských zpěváků a několika dalších spisovatelů z oblasti Biru, kteří se kladně vyjádřili k odštěpení země.

V březnu 2008, po řadě politických a sociálně-ekonomických konfliktů, vypukly protesty ve Lhase, hlavním městě Tibetu a v provinciích Čching-chaj, Kan-su a S'-čchuan, kde se nachází menšinová tibetská komunita. Protesty byly agresivně potlačeny čínskými policejními a vojenskými složkami. Tibetská exilová vláda oznámila, že bylo zabito přibližně sto lidí.

Média Voice of America dodala, že vyloučené jeptišky byly poslány zpět do svých domovů. Aby se vyhnuly inspekci, některé z nich odešly vyhledat úkryt do hor.

Podle šetření International Campaign for Tibet se od února roku 2009 v reakci na represe ze strany čínských úřadů upálilo na 133 Tibeťanů.


Přeložil: Petr Matějček
Originální článek: small United States