Ilustr. foto. (Wendy Maeda/The Boston Globe via Getty Images)
Na slovo vegetarián jsme si už dávno zvykli a všichni víme, co obnáší. Za poslední roky se však vynořilo tolik nových směrů a označení, že člověk někdy tápe, ztrácí přehled a touží se v tom rychle zorientovat. Až vám váš dospívající potomek oznámí, že je z něj teď vitarián, měli byste mít alespoň hrubou představu, co to znamená.

K tomu vám může dopomoci náš stručný přehled jednotlivých stravovacích směrů tíhnoucích k tzv. alternativní stravě a označení lidí, kteří tyto směry následují. Jako bonus jsme připojili odkaz na související recepty...

vegetarián – většinou je chápán jako člověk, co nejí maso, popř. žádné živočišné produkty vyžadující smrt zvířat. Vegetariánství má řadu variant uváděných níže:
semivegetarián – jí všechno kromě tmavého masa
pulovegetarián – z masa jí pouze drůbeží
peskovegetarián – z masa jí pouze ryby, korýše a měkkýše
laktoovovegetarián – nejí maso vůbec, ze živočišných výrobků jí pouze mléko, mléčné výrobky a vejce
ovovegetarián – nejí maso, mléko a mléčné výrobky, z živočišných produktů konzumuje jen vejce
laktovegetarián – nejí maso a vejce, jen mléčné výrobky a mléko
Vegetariánské recepty

vegan – další z variant vegetariána, poměrně přísná. Nesmí konzumovat (a často ani nosit) jakékoliv produkty živočišného důvodu, včetně sádla, medu, vlny nebo kůže. Nechtějí ubližovat ničemu živému, často bojují za práva zvířat.
Veganské recepty

vitarián – přísnější obdoba vegana. Jí pouze syrovou, tepelně neupravenou (pod 42 stupňů) rostlinou stravu. Žije zpravidla na syrovém ovoci, zelenině, semínkách, ořeších, klíčcích, ale jsou i takoví, co konzumují také syrové mléko.
Vitariánské recepty

fru(i)tarián – přísnější verze vitariána. Nejí ani stravu z rostlin, kterým by mohlo být sklizní ublíženo (obiloviny, brambory aj.). Jídelníček tvoří plodové ovoce a zelenina (tedy ne kořenová či listová), semena a ořechy. Někteří lidé se považují za frutariány i v případě, kdy je jejich strava tvořena víc jak z 75% z ovoce.

fruktarián – přísnější verze fruitariána. Jí pouze sladké ovoce.

liquidarián – pije pouze šťávu z čerstvého ovoce a zeleniny, pokud možno bez vlákniny.

breatharián  – nejí vůbec nic, žije pouze „ze vzduchu“ - energie kolem sebe. Někteří nepijí ani vodu.

zastánce dělené stravy – dělí stravu na několik skupin (bílkoviny, sacharidy, neutrální), které se buď navzájem dají kombinovat nebo se vylučují. Například by se nemělo spolu jíst vařené maso a brambory nebo kyselá jablka a sladká jablka.
Dělená strava - recepty

makrobiotik – jí přirozenou stravu, sezónní a lokální. Dělí potravu na jinovou a jangovou a snaží se o dosažení rovnováhy mezi nimi. Nefandí masu, bílé mouce, mléku, cukru, vajíčkům ani průmyslově zpracovaným potravinám.
Makrobiotické recepty

celiak – člověk trpící celiakií, tj. přecitlivělostí na lepek. Musí proto následovat tzv. bezlepkovou dietu. V reálu to znamená, že nesmí jíst potraviny obsahující pšenici, žito, ječmen a oves. Je třeba uvést, že v tomto případě nejde, tak jako u jiných forem alternativního stravování, o dobrovolnou, ale spíše nucenou volbu změny jídelníčku.
Bezlepkové recepty

paleo – zjednodušeně řečeno jedí lidé na paleo dietě pouze to, co naši předci z doby kamenné. Protože v té době neexistovalo zemědělství, zastánci této formy stravování nejí obiloviny, luštěniny, pečivo, mléko a mléčné výrobky, jakož ani zpracovávané potraviny. Živí se masem, rybami, zeleninou, ovocem, vejci, semeny apod.
Paleo recepty

A na závěr jeden výraz, který sice nemá moc společného s omezováním jídelníčku, nicméně do světa stravování nepochybně patří. A protože se objevuje čím dál častěji, měli byste ho znát:

foodie [fúdy]
– původně anglický výraz pro gurmána; člověk, který rád vyhledává nové kulinářské zážitky, ale také se zajímá o jídlo jako takové, jeho přípravu a původ.