Není jedno mrtvé moře dost? (Greenpeace)

Není jedno mrtvé moře dost?

Také u českých rybníků posedávají rybáři se svou udicí, pro které je rybolov volnočasovým koníčkem. Opravdový komerční velkolov začíná před Vánoci, když přijatá tradice velí – pořídit si vánočního kapra na štědrovečerní stůl. A kapři pak úpí v sádkách mnoho týdnů.

V supermarketech si můžeme vybrat, kterou konzervu z mořských ryb si lehce a snadno koupíme – sledě, sardinky, tuňáka a další. Však moře je bezedné...

Opravdu je moře „bezedné“?

Tradiční rybolov bere za své

Rybářské komunity z Kiribati, tichomořského státu tvořeného 33 malými ostrůvky, otevřeně hovoří o drtivých dopadech destruktivních metod velkých rybářských lodí, plujících pod vlajkami státu EU, na jejich živobytí a tradice.

„Není jedno mrtvé moře dost? Šetrný rybolov znamená ulovit jen tolik ryb, kolik je potřeba. Monster lodě vyloví všechny ryby a to není fér!“ naléhají Grenpeace ke stávající situaci.

„Co je to spravedlivé rybaření? Ulovit jen tolik ryb, kolik potřebujeme, a nic navíc,“ poukazují Greenpeace na původní tradiční zásadu. „To je spravedlivý rybolov. Oceán musíme vnímat jako společné bohatství, nikoliv jako zdroj zisků pro několik vyvolených. Právě to dělají statisíce drobných rybářů, kteří tvrdě bojují o obživu i přežití svých tradic. Chytají ryby s minimálním dopadem na mořský svět. Oceán vnímají jako dlouhodobý zdroj života a obživy, a snaží se tak podpořit živobytí svých komunit.

Bohužel, tito rybáři jsou stále častěji tlačeni k práci na (obřích) rybářských lodích, jako jsou „monster lodě". Jejich čistě průmyslový přístup k rybolovu, který dokáže jen ničit a decimovat, není spravedlivý vůči těmto rybářům. Není spravedlivý vůči oceánům a v žádném případě vůči nám samotným.“

Drobní rybáři promluvili

20141204ryb
Ami Tanauna.
Pětapadesátiletý Ami Tanauna z Tarawy předsedá rybářské komunitě Ueen Te Rooti na ostrově Tarawa ze souostroví Kiribati. Ami má vlídnou povahu, ale přísný výraz v obličeji. Dvacet let byl rybářem a lovil tuňáky. V současnosti se vážně obává o budoucí úlovky:

„Nemáme jinou možnost, než poslat naše děti pracovat na cizí rybářské lodě. Nejsou tu pro ně žádné jiné pracovní příležitosti. Dříve jsme ulovili pokaždé dostatek tuňáků, dnes jich ale tolik nechytáme,“ říká.

Na rozdíl od ostatních mladých mužů v komunitě má Amiův syn placenou práci. Měl štěstí, že nalezl volné místo na korejské rybářské lodi.

Ami se obává, jestli je vůbec možné prodávat licence na přístup zahraničních lodí do vod souostroví Kiribati a současně zachovat rybí populace na udržitelné úrovni, aby byly schopné nasytit místní komunity.

„Naše vláda se musí postavit za své občany. Musí nás spravedlivě a zodpovědně zastupovat při jednáních s ostatními zeměmi. Myslím si, že chránit tuňáky by měla být pro naši vládu priorita, jelikož na nich závisí naše živobytí.“

Na jiné straně moří žije Wolfgang Albrecht. Rybaří bezmála čtyřicet let v Baltském moři. Každý den vyplouvá na své lodi lovit tresky, kambaly a platýse. Ryby si sám uloví, zpracuje a pak je i prodává. Je malým rybářem v německém Neuratjensdorfu a bojovníkem za spravedlivější rybolov.

„Roky 1985 a 1986 byly posledními, kdy byl ještě dostatek ryb,“ dosvědčuje Albrecht. „Denně jsem nachytal 20 až 25 beden ryb. Vše se ale změnilo s příchodem velkých flotil průmyslových rybářů. Průmyslové lodě - továrny na vodě - z ostrova Bornholm, znamenaly pro místní rybí populace doslova katastrofu. Vyloví i celé hejno na jeden zátah," vysvětluje Albrecht. „Neexistuje způsob, kterým by se příroda mohla vyrovnat s takovou ztrátou!“

Kvóty lovu

Průmysloví rybáři vlastní většinu kvót na lov. Ty svým objemem neodpovídají reálným možnostem místních rybolovných oblastí a v žádném případě nedávají rybám ani moři naději na zdravou a udržitelnou budoucnost.

15. a 16. prosince budou ministři zemědělství a rybářství, včetně českého ministra Mariana Jurečky, rozhodovat o kvótách na lov ryb v roce 2015. Také čeští ochránci udržitelného rozvoje chtějí napomoci skoncování s praktikami průmyslového velkolovu mořských ryb.

Jan Freidinger, vedoucí oceánské kampaně z Greenpeace, chce proto oslovit ministra zemědělství. Posílá výzvu Marianu Jurečkovi: „Žádáme Vás proto, abyste podpořil zastavení nadměrného rybolovu všech rybích populací již v roce 2015. ...Podpoříte tím nejen ochranu zdecimovaných oceánů, ale i české rybáře, kteří produkují ryby s menším dopadem na životní prostředí. ... umožněte zachovat zdravé rybí populace dnešním i budoucím generacím.“

Jde o podporu takové výše kvót a jejich spravedlivé rozdělení, které doporučují vědci a zasadí se tak o zastavení nadměrného rybolovu všech rybích populací již v roce 2015. Tento cíl byl schválen v rámci reformy Společné rybářské politiky.

Můžeme podpořit drobné rybáře, kteří loví šetrně: zde.