20141118-edith1
 
Edith The Show – pod tímto názvem přijela do Brna a Prahy ve dnech 16. -18. listopadu 2014 výpravná show věnovaná nejslavnější šansoniérce všech dob - Edith Piaf. Slavné písně jako L’Accordéoniste, La vie en rose, Hymne á l’amour, Padam…Padam…, Milord, Non, je ne regrette rien zazněly v podání francouzské umělkyně Jil Aigrot, kterou na koncertě doprovodil kvartet francouzských muzikantů.

 

Technické problémy

Pódium brněnského Janáčkova divadla přivítalo Jil Aigrot s její skupinou hudebníků krátce po 19. hodině po menších technických problémech, které mírně narušily zážitek z koncertu. Pak už bylo vše rušivé  odpuštěno a zapomenuto a diváci a posluchači si mohli naplno užít hudebně vizuální show představující průřez tvorbou i životními osudy královny šansonu Edith Piaf.

Černobílá minulost na ulici a v barech

Postupně zhasla světla a na pódiu se objevila Jil Aigrot sedící na lavičce, ke které se postupně přidávali ostatní hudebníci. První část koncertu byla stavěna na událostech, které Piaf zažívala ještě předtím, než se stala slavnou a uznávanou umělkyní. Černobílé projekce dobových fotografií a videa  mapujících před mnoha desetiletími město Paříž a bohémskou čtvrť Montmartre, vyplňuje zcela Jil Aigrot svým zralým pěveckým projevem, kterým si postupně získává diváka. Promítané fotografie tu a tam zachycují jak Edith Piaf, tak i jiné skutečné postavy, které byly nedílnou součástí jejího života.

Barevná proměna

Po krátké přestávce jako by se Jil Aigrot proměnila ve zcela jinou osobnost. Pozadí ulice vystřídá barevná opona, muzikanti odhodí čepice a rázem se změní na pódiové muzikanty, do toho nasleduje sled barevných fotografií, které vystřídaly ty černobílé a Jil alias Edith působí také sebejistěji – ošuntělý kabát nahradí černé elegantní šaty. Jil Aigrot se dokonce při jedné z písní vypraví mezi publikum, se kterým komunikuje roztomilou francouzštinou. Tento moment patří k nejsilnějším momentům z celého koncertu. Divák právě zažívá nejslavnější období Edith Piaf, kdy se stala uznávanou umělkyní.

Obtížné je pro diváka skloubit roli s posluchačem a naopak. Pokud sledujeme projekce na stěně, už je složitější sledovat samotnou Jil Aigrot a muzikanty. I zde však je jednodušší poddat se hudbě a zpěvu, které prostoru divadla jednoznačně dominují, ostatní už tvoří jen příjemný vizuální doplněk toho všeho.

V hlavní roli Jil Aigrot...

Francouzská zpěvačka Jil Aigrot se proslavila díky veleúspěšnému filmu Edith Piaf (La Vie en Rose), kde hlavní roli ztvárnila herečka Marion Cotillardová, která získala za pozoruhodné ztvárnění Edith Piaf v La Vie en Rose Oscara. Málokdo si však uvědomuje, že ve zmiňovaném filmu podala mimořádný výkon také Jil Aigrot, která  Marion Cotillardové propůjčila svůj hlas, a tím v podstatě vdechla filmové Edith Piaf život.

Jil Aigrot v roli Edith Piaf působí zcela přirozeně, nenabízí sice nějakou divokou oslňující taneční show, ale spíše se pohybuje s lehkostí v komorní atmosféře koncertu. Některé taneční prvky a kreace působí mile, úsměvně až roztomile. Pěvecky nelze Aigrot nic vytknout, jako by se jednalo o vtělení samotné Edith Piaf. K zajímavostem patří i nápadná podoba Jil Aigrot se ztvárňovanou Edith Piaf. Jedinou chybičkou v jinak silném zážitku bylo viditelné umístění hlasového zařízení na těle zpěvačky. To působilo opravdu rušivě. V druhé části koncertu přilepený mikrofon vystřídal mikrofon klasický, což tento hendikep alespoň částečně vyrovnalo.

Kvartet pařížských muzikantů

Kromě Jil Aigrot by se samozřejmě show neobešla bez muzikantů. Doprovod akordeonu, klavíru kontrabasu a bicích nástrojů tvoří zásadní složku show. Nástroje se vhodně doplňují, někdy však doprovází Jil Aigrot i samostatně jako klavír nebo akordeon. Což přispívá ještě více ke komorní atmosféře. Působivé jsou i bicí nástroje, kde kromě klasické bicí soupravy zazní i xylofon, který nabízí příjemnou změnu a neotřelý prvek bicího doprovodu.  Hudební složka provází posluchače vzestupy a pády zpěvačky i jednotlivými etapami jejího dramatického života.

Edith The Show otevírá bránu do pokladnice francouzského šansonu – písní Edith Piaf - a táhne diváka do atmosféry Paříže a Francie. V Show zazní známé i méně známé písně této slavné šansoniérky umocněné o jedinečný audiovizuální zážitek. Slyšet francouzštinu v tomto přeangličtinovaném světě je samo o sobě netradiční a netradiční je i celá show, která na devadesát minut doslova zaplní vaše smysly a přenese vás v čase i prostoru někam jinam. (Tedy pokud před vámi zrovna nesedí hlučná skupina, která ruší koncert neustálým povídáním a natáčením videa na mobilní telefon. Jinak by byl zážitek ještě silnější a nerušenější).


Čtěte také:

Královna šansonu Edith Piaf ožije v listopadu v Brně a v Praze v představení EDITH THE SHOW!