Na případ upozornila také Kateřina Jacques (LES) ve svém proslovu na koncertu Svědomí nelze koupit, který se konal 6. října v prostorách Pražské křižovatky. (Kamil Rakyta/ Epoch Times)
Na případ upozornila také Kateřina Jacques (LES) ve svém proslovu na koncertu Svědomí nelze koupit, který se konal 6. října v prostorách Pražské křižovatky. (Kamil Rakyta/ Epoch Times)

V Praze se 2014 konal obří summit čínských podnikatelů s podnikateli z České republiky, ale i východní Evropy nazvaný China Investment Fórum. Více než pětiset člennou čínskou delegaci vedl čínský vícepremiér Čang Kao-li, který je ovšem důvodně podezřelý z účasti na genocidě duchovního hnutí Falun Gong.

Důkazy o jeho zapojení do násilné represivní kampaně proti Falun Gongu na území Číny poskytla organizace VOIPFG a stránky minghui.org, které do českých médií vypustilo občanské sdružení Lidská práva bez hranic o.s. a následně publikovala česká pobočka mezinárodního deníku Epoch Times.

Zprávy dále prověřil a publikoval český deník Dnes a následně také další česká média. Téma bylo nadneseno také v diskusním pořadu internetového deníku Aktuálně.cz, moderovaného Danielou Drtinovou. Podle zpráv aktivistů za lidská práva pronikly informace o Čang Kao-lim také na intranet účastníků China Investment Fórum. Někteří účastníci fóra aktivistům řekli, že si mezi sebou informaci přeposílali a následně někteří z nich fórum opustili.

Čang Kao-li se osobně setkal s českým prezidentem a premiérem. Akce China Investment Fórum proběhla pod záštitou prezidenta a premiéra. Organizovala ji Česko-čínská komora obchodní spolupráce.

Na případ upozornila také Kateřina Jacques (LES) ve svém proslovu na koncertu Svědomí nelze koupit, který se konal 6. října v prostorách Pražské křižovatky.


Čtěte také:

Koncert Svědomí nelze koupit oživil ideály sametové revoluce a podpořil lidská práva v Číně (fotogalerie+video)

Praha: Zhang Gaoli, šéf delegace čínských podnikatelů na China Investment Forum, je důvodně podezřelý z účasti na genocidě

Je možné v ČR podat trestní oznámení na cizího státního příslušníka za zločiny spáchané v jiné zemi?