Ambulance vezoucí amerického kameramana Ashoka Mukpoa, který byl v Libérii nakažen virem ebola, přijíždí do medicínského centra v Nebrasce, Omaha, 6. října. (Eric Francis/Getty Images)

Ashoka Mukpo, americký kameraman, který se při práci v Libérii nakazil virem eboly, je podle agentury AP považován za uzdraveného, byl ve středu propuštěn z nemocnice. Agentuře to potvrdili lékaři nemocnice v Omaze. Výsledky jejich testů potvrdily absenci viru v jeho krvi.

Kameraman Mukpo se stal již druhým pacientem s ebolou, kterého se lékařům z Omahy ve státě Nebraska podařilo vyléčit, a je pátým Američanem, jenž byl po nákaze ebolou ze západní Afriky evakuován.

„Fakt, že jsem se uzdravil z eboly, ve mně vyvolává pocit pokory,“ uvedl Mukpo podle ČTK. V posledních třech letech pracoval v Libérii pro různá média a natáčel pro NBC. Podle svých slov by se do Libérie chtěl vrátit.

Zpráva o Mukpově uzdravení následovala zprávu o tom, že se uzdravila i španělská sestra Teresa Romerová.

Následuje příslib WHO (Světová zdravotnická organizace), že sérum proti ebole se v Libérii začne používat do několika týdnů. Dvě verze experimentální vakcíny pak mají být k dispozici od ledna příštího roku, pokud se prokáže jejich bezpečnost.

Podle Brtiských listů je zde ovšem na stránkách Czech Free Press ještě „šokující prohlášení zdravotní sestry z Ghany“, která tvrdí, že „ebola není skutečná“. Údajným důvodem, proč Liberijci i Nigerijci začali pracovníky Červeného kříže ze země vyhánět, je teorie, že „sám Červený kříž tuto nemoc přivezl do 4 specifických zemí kvůli 4 specifickým důvodům a nakazí se jí pouze ti, kteří dostávají léčbu nebo injekce od Červeného kříže“.

Na nákazu ebolou v západní Africe podle expertů zemřelo přes 4 500 lidí, velká většina právě v Libérii, Guineni a Sieře Leoně.