Ukrajinské hnutí EuroMajdan, gynekolog z válkou zničené Demokratické republiky Kongo Denis Mukwege a ázerbájdžánská lidsko-právní aktivistka Leyla Yunus se stali finalisty letošního ročníku Sacharovovy ceny. (europarl.europa.eu)

„Porušování lidských práv je nespravedlnost. Bez ohledu na to, kde k němu dochází,“ říká Evropský parlament v předvečer udílení Sacharovovy ceny za svobodu.

Evropský parlament od roku 1988 každoročně uděluje Sacharovovu cenu za svobodu myšlení výjimečným jednotlivcům nebo organizacím za jejich úsilí o podporu lidských práv a svobody projevu.

Ukrajinské hnutí EuroMajdan, gynekolog z válkou zničené Demokratické republiky Kongo Denis Mukwege a ázerbájdžánská lidsko-právní aktivistka Leyla Yunus se stali finalisty letošního ročníku Sacharovovy ceny.

Nominace na Sacharovovu cenu 2014 byly formálně předloženy politickými skupinami nebo nejméně 40 poslanci 23. září. Výbor pro zahraniční věci a Výbor pro rozvoj rozhodli 7. října hlasováním o užším výběru tří finalistů. Vítěze letošního ročníku vybere předseda Parlamentu Martin Schulz společně s předsedy parlamentních politických skupin. Slavnostní předání ceny proběhne 26. listopadu ve Štrasburku.

Sacharovova cena je udílena mimořádným osobnostem, které bojují proti netoleranci, fanatismu a útlaku. Stejně jako Andrej Sacharov potvrzují nositelé této ceny, kolik odvahy vyžaduje obrana lidských práv a svobody vyjadřování.

Kdo byl Andrej Sacharov?

20141021-sachar2
Andrej Sacharov. (RIA Novosti archive/Wikimedia Commons)

Cena je pojmenována po Andreji Dmitrijeviči Sacharovovi (1921-1989). Tento ruský fyzik získal v roce 1975 Nobelovu cenu za mír za svoji práci na obranu lidských práv a za poukazování na nebezpečí závodů v jaderném zbrojení.

Ruský fyzik, nositel Nobelovy ceny, je především vynálezcem vodíkové bomby. Z obav před následky, které by jeho práce mohla na budoucnost lidstva mít, se snažil upozornit na nebezpečí závodu v jaderném zbrojení. Částečného úspěchu se mu podařilo dosáhnout v roce 1963, kdy byla podepsána Smlouva o částečném zákazu jaderných zkoušek.

Tento muž, který byl v SSSR považován za disidenta s podvratnými názory, vytvořil v 70. letech Výbor na ochranu lidských práv a na obranu politických obětí. Jeho úsilí bylo v roce 1975 korunováno Nobelovou cenou za mír.

Poslanci Evropského parlamentu poukazují na případy porušování lidských práv, pomáhají monitorovat volby po celém světě, dbají na to, aby byla lidská práva chráněna v hospodářských a obchodních dohodách EU se třetími zeměmi, a každoročně udělují Sacharovovu cenu za svobodu myšlení.