Umělecké ztvárnění raketoplánu X-37B ve vesmíru. (NASA)

Americký vojenský raketoplán X-37B, bezpilotně se pohybující Boeing, se má vrátit ze své dvouleté mise ve vesmíru. Experimentální stroj známý také pod názvem OTV-3 - Orbital Test Vehicle 3 - má tento týden přistát na letecké základně Vandenberg v Kalifornii.

Původně civilní projekt, jenž byl spravován agenturou NASA, převzalo před deseti lety Ministerstvo obrany USA. Letoun připomíná raketoplán, podobně dokáže opakovaně startovat a přistávat. Zatím nebyl určen k přepravě lidí, avšak firma Boeing oznámila již před třemi lety, že připravuje novou verzi – X-37C, jenž umožní přepravu astronautů.

„Na rozdíl od NASA jsou ale vojenské úřady mnohem tajemnější a informace o přesných cílech projektu Boeing X-37 nechávají zcela bez odpovědi, případně se omezují na obecná tvrzení. Všeobecně se proto předpokládá, že Boeing X-37 má primárně vojenské účely," uvádí Martin Reichman na webu tajemstvi-vesmiru.cz.

Od 11. prosince 2012 se letoun pohybuje na oběžné dráze Země. Proč letadlo ve vesmíru setrvalo dva roky, o tom americká armáda mlčí. Jeho přísně tajná mise dosud trvá.