Silnice z Kenemy do Kailahunu v Sierra Leone. (Wikimedia-Commons)

Současná epidemie eboly šířící se západní Afrikou pravděpodobně začala na pohřbu léčitele ve státě Sierra Leone.

„Šlo o pohřeb bylinkáře neboli praktikujícího tradiční medicíny v Koindu, městě v Sierra Leone," vysvětluje Robert Garry, profesor mikrobiologie a imunologie z Tulaneovy univerzity ve Spojených státech.

„Ten bylinkář léčil několik pacientů ze sousední Guineje, z nichž jeden či více jich bylo údajně nakažených virem ebola."

Vědci setřídili 99 genomů viru ebola za pomocí krevních vzorků ze 78 pacientů, čímž se ukázal reálný obrázek toho, jak virus s rozšířením epidemie rychle mutoval.

Analýza publikovaná v odborném časopise Science prokázala, že západoafrický kmen eboly je vzdáleně příbuzný kmenu, jenž obíhá ve střední Africe po desetiletí, ale do oblasti se dostal zřejmě v roce 2004.

Vědci identifikovali 300 mutací, které se odlišují od virových genomů z předchozích vln nákaz.

„Toto je první studie, která má zdokumentovat hlubokou virovou genomiku během lidské epidemie krvácivé horečky, jakou je ebola," podotýká Garry. „Blíže se dozvídáme nejenom, jak se virus vyvíjí při přecházení z osoby na osobu, ale také jak se virus mění, když se v člověku replikuje."

Výsledky mohou vědcům pomoci vyvinout léčbu založenou na protilátkách s použitím genetického profilu viru a také mohou pomoci zlepšit přesnost diagnostických testů.

Spoluautoři studie jsou Harvardská univerzita, Broad Institute na MIT a vědci ze Sierra Leone.

Zdroj: Tulane University. Publikováno na Futurity.org v rámci Creative Commons License 3.0.