88 procent americké kukuřice je dnes geneticky modifikované. (Scott Barbour/Getty Images)

Přinášíme vám stručný přehled geneticky upravených plodin, kde se pěstují a s jakými se můžeme setkat u nás.

V současnosti schválené a komerčně využívané typy geneticky upravených plodin:

kukuřice – po sóji nejrozšířenější GM plodina používaná zejména jako krmivo, a to i v České republice, kam se dováží ze Severní a Jižní Ameriky. Geneticky upravená kukuřice přichází v největší škále odrůd ze všech GM plodin a setkáme se s ní i v ČR. Jí osázená plocha se však od roku 2008 neustále snižuje. Zatímco v roce 2008 to bylo 8 380 hektarů, v roce 2013 už jen 2 560 hektarů. V EU je jejím největším pěstitelem Španělsko, přičemž Německo a Francie produkci GM kukuřice na svém území zakázaly úplně.

sója – nejrozšířenější GM plodina. Většina světové produkce sóji je geneticky upravená. U druhého největší producenta, Spojených států, tvoří podíl GM sóji 90 procent. Dalšími významnými producenty jsou země jižní Ameriky, i když Brazílie produkuje nejvíc konvenční (ne-GMO) sóji na světě). Sója se široce využívá v potravinářství (sojový lecitin, sojová mouka, sojový olej aj.), ale především jako krmivo. V této podobě se s ní setkáme i v České republice, kde ji farmáři široce využívají, vedle GM kukuřice, ke krmení hospodářských zvířat.

bavlník – geneticky upravená verze od firmy Monsanto produkuje vlastní insekticid, který rozkládá, tak jako mnohé další komerčně využívané GM plodiny, vnitřnosti škodného hmyzu. Transgenní bavlník se používá zejména v Indii, která je největším vývozcem bavlny na světě a kde vědci vyvinuli také vlastní, indické verze GM bavlníku. 93 procent veškeré produkce bavlny v Indii je podle Wikipedie geneticky upravené. Největší producent bavlny na zeměkouli, Čína, rovněž GM bavlník široce využívá.

řepka olejná – vyvinutá v polovině 90. let v Kanadě, kde dnes jasně dominuje (min. 90%) celkové produkci. V menší míře se pěstuje také v USA, Austrálii a několika dalších zemích. Řepka se používá na přípravu margarínu, výrobu oleje, bionafty a jako krmivo. V EU není komerční pěstování ani využití GM řepky povoleno.

cukrová řepa – vyvinutá v roce 2008 Monsantem si získala okamžitou oblibu u amerických farmářů. Do dvou let převálcovala běžnou cukrovku a dnes má v USA 95procentní podíl na celkovém objemu cukrové řepy. Rostlina je odolná vůči herbicidu Roundup a přináší proto vyšší výnosy.

brambory – pěstuje se odrůda Amflora vyvinutá německým chemickým koncernem BASF, ale pouze mimo EU. Kvůli vysokému obsahu škrobu se používá převážně pro technické účely, ale je povoleno i její využití jako krmivo. Odrůda od Monsanta, NewLeaf, byla schválena, ale kvůli nulové poptávce se v současnosti nepěstuje. Ruský výzkum ukázal vážné poškození orgánů u testovaných potkanů živených touto odrůdou. Britští vědci letos dokončili vývoj a výzkum odrůdy odolné plísni.

tabák – patří ke snadno geneticky modifikovatelným rostlinám. Pěstuje se v řadě zemí, polní pokusy se prováděly i v České republice, nicméně ke schválení došlo pouze v USA, kde se pěstuje varianta se sníženým obsahem nikotinu.

papája – geneticky modifikované kultivary odolné viru vytvořila Havajská univerzita koncem 90. let ve snaze pomoci místním farmářům. Dnes tvoří transgenní papája tři čtvrtiny celkové produkce tohoto pro Havaj komerčně důležitého ovoce. V asijských zemích pracují na vývoji odrůd odolných tamním virům. GM papáje se mohou prodávat pouze v USA a Kanadě.

GM plodiny ve fázi vývoje a testování nebo čekající na schválení:

rýže – na vývoji GM rýže se pracuje v několika zemích. Zatím není možné vzniklé transgenní kultivary využívat komerčně, a to nikde na světě, přesto se objevily případy, kdy se tato rýže otevřeně prodávala v čínských supermarketech. Evropská unie již několik let opakovaně posílá zpět do Číny nalezené vzorky rýže kontaminované GM odrůdou.

banány – novinka na poli GM plodin, stále ve vývojové fázi. Poslední testy na dobrovolnících proběhly v červenci 2014. Jde o druh zeleného banánu k vaření (plantain), široce používaného v tropických zemích, do kterého bylo přidáno vyšší množství vitamínu A (beta karotenu). Tohoto vitamínu se údajně nedostává lidem v Ugandě, což má nový druh banánu vyřešit. Výzkum financuje Bill Gates.

jablka – geneticky upravené odrůdy jablek se mají začít prodávat pod marketingovým označením Arctic Apple již letos. Její tvůrci čekají na schválení od amerických a kanadských úřadů. Jablko je upraveno tak, aby nehnědlo a neztrácelo živiny jako vitamín C, fenoly a antioxidanty, tvrdí firma OSF.

rajčata – první transgenní rostlina, která se dostala na pulty obchodů už v roce 1994. Odrůda prodávaná pod značkou FlavrSavr měla zaručit delší zralost, byla však nakonec propadák. Britští vědci nyní pracují na fialových rajčatech obsahujících tmavý pigment, jenž by měl přinést stejné zdravotní účinky jako např. borůvky a údajně obsahovat protirakovinné látky. Vědci doufají, že se jim podaří získat schválení ke komerčnímu využití v Severní Americe do dvou let.

pšenice – v současnosti se nikde na světě nepěstuje GM pšenice určená k prodeji, přesto se letos do médií dostala zpráva, že testovací zrnina od Monsanta byla objevena po deseti letech v sousedním státě, kde kontaminovala jedno pole. Některé asijské státy následně zamrazily nákupy americké pšenice z obavy před kontaminací. Na výzkumu GM pšenice se pracuje v několika zemích, žádost o schválení však nebyla dosud podána nikde.

arašídy – GM odrůda je ve vývoji, zatím nebyla podána žádost o schválení. Odrůda být mimo jiné bez-alergická. Polní pokusy se provádějí v USA, Číně, Indii.