Pro-demokratičtí demonstranti pověsili barevné baldachýny rozbitých deštníků v blízkosti komplexu centrální vlády v Hongkongu, 3. října. (Alex Ogle/AFP/Getty Images)

V posledních dnech v Hongkongu doslova gradují protesty za demokracii. K podpoře Hongkongu vzniklo mezinárodní hnutí, do kterého se právě teď zapojili také čeští aktivisté, kteří ohlásili na pondělí 6. 10. demonstraci na Václavském náměstí.

Rozevřenými deštníky chtějí podpořit současné protestní akce hongkongských obyvatel proti neustálému zasahování čínského režimu do jejich autonomie a ohrožování demokracie totalitními a autoritářskými praktikami.

Nápad na podporu Hongkongu pomocí rozevřených deštníků vznikl poté, co některá z médií začala protestům přezdívat „deštníková revoluce“. Deštníky totiž chránily demonstranty před počasím i slzným plynem, a staly se tak charakteristickým symbolem tohoto shromáždění.

Do protestů v Praze se zapojí také paní Mai Nguyenová, která svojí účast komentovala slovy: „Přišlo mi, že ti, komu jsou drahé demokratické hodnoty, prostě nemohou zůstat nečinně sedět, když vidí, že někde jinde právě jde o takové hodnoty. To platí zvláště, když vidí, jak důstojně, skálopevně, inteligentně a přitom mírumilovně obyvatelé Hongkongu požadují práva, kteří jim byla dříve přislíbena. Jsou obdivuhodní! K tomu - pakty, úmluvy, dohody, ´smlouvy´ - se mají prostě respektovat.“

Čeští aktivisté se v dnešních dnech připojili k takzvané Global Solidarity with Hong Kong a spustili stránky a událost na Facebooku.

„Někdo si může říci, že Hongkong je daleko,“ říkají organizátoři protestů v Praze. „Vidíme to ale tak, že všechny koutky světa jsou navzájem organicky spojené. A proto doufáme, že Češi se do této akce také hojně zapojí.“

Akce se uskuteční téměř 25 let po sametové revoluci, kterou započala právě série studenských demonstrací podobně jako jsou dnešní demonstrace studentů v Hongkongu.

Demonstrace na Václavském náměstí je ohlášena na 17 hodin. Její účastníci poté plánují přesunout se na další podobnou akci v Pražské křižovatce, kde čeští umělci, jako je Marta Kubišová, Jitka Hosprová, Jan Potměšil nebo Jan Budař pořádají koncert na podporu lidí nespravedlivě stíhaných čínským režimem. Jedná se o koncert na zvaný „Svědomí nelze koupit“ jenž je věnován zejména v Číně pronásledovanému duchovnímu hnutí Falun Gong[1] (Fa-lun Kung) a advokátovi Kao Č'-šengovi.


[1] Falun Gong je metoda pro rozvoj těla a mysli obsahující meditativní cvičení a nauky o rozvoji charakteru. Falun Gong patří mezi takzvané čchi-kungy a vyzývá k následování principů pravdivosti soucitu a snášenlivosti. V Číně bylo podle vládních statistik v roce 1998 přibližně 70 milionů příznivců Falun Gongu. Tehdejší předseda komunistické strany prosadil zákaz Falun Gongu a spustil represivní kampaň na jeho potlačení.


Čtěte také:

Nejnovější vývoj událostí v Hongkongu

Václavské náměstí následuje deštníkovou revoluci


Hongkong: K deštníkové revoluci se přidávají i lidé ze zahraničí – fotogalerie

Hongkong: Deštníkovou revolucí za demokracii