Pobřeží slonoviny je největší producent kakaa, panuje však zde také strach z rozšíření eboly z okolních států. (KAMBOU SIA/AFP/Getty Images
Obava z možného rozšíření epidemie eboly v západní Africe je hlavní příčinou,‭ ‬že Futures kontrakty na kakao na burze v Londýně vzrostly na tříletá maxima.

Colosseum a.‭ ‬s.‭ ‬oznamuje,‭ ‬že‭ „‬aktuální prosincové kontrakty na kakao na ICE Futures U.S.‭ ‬uzavřely o‭ ‬2,1‭ ‬%‭ ‬výše na ceně‭ ‬3‭ ‬328 USD za tunu.‭ ‬23.‭ ‬září byla cena opět výše‭ ‬-‭ ‬na‭ ‬3‭ ‬349‭ ‬USD za tunu‭“‬.

Generální sekretář Organizace spojených národů Pan Ki-mun přiznal,‭ ‬že virové onemocnění ebolou se začíná vymykat kontrole v pěti afrických zemích.‭ ‬Zmíněná oblast náleží mezi nejvýznamnější světové producenty kakaových bobů.‭ ‬Cena kakaa‭ ‬s termínem dodání v prosinci dosud stoupá.

Příčinou růstu ceny kakaa je obava z rozšíření eboly i do západní Afriky,‭ ‬kde by epidemie mohla potenciálně ohrozit sklizeň kakaových bobů.‭ ‬Dalším důvodem zvýšení ceny jsou i nízké skladové zásoby kakaa v současnosti,‭ ‬protože hlavní sklizeň má započít už za měsíc.‭ ‬A v tuto chvíli cena roste soustavně‭ ‬7‭ ‬dní v řadě.

Milovníci čokolády a dalších produktů z kakaových bobů by si možná měli pospíšit a včas si nakoupit zásobu svých oblíbených lahůdek.


Zdroje:‭ ‬Colosseum a.s.,‭ ‬kurzy.cz