Dr. David Nabarro (vpravo), OSN senior koordinátor eboly, a Dr. Margaret Chanová, generální ředitelka Světové zdravotnické organizace (WHO), hovoří s novináři po zasedání Rady bezpečnosti o krizi způsobené vypuknutím epidemie eboly‭ v západní Africe, 19. září. (UN Photo/Cia Pak)
Strategický plán OSN na zastavení epidemie eboly                                

Do dnešního dne eviduje‭ ‬WHO celkem 5 843‭ ‬případů infekce a 2 803‭ ‬úmrtí,‭ ‬přičemž‭ ‬obě čísla zahrnují potvrzené,‭ ‬pravděpodobné a podezřelé případy. V reakci na epidemii eboly‭ ‬OSN zřídila zvláštní fond,‭ ‬jenž bude řízen strategickými prioritami zpracovanými Úřadem OSN pro koordinaci humanitární pomoci‭ (‬OCHA‭)‬.‭ ‬Do fondu‭ ‬mají‭ ‬přispívat státy,‭ ‬mezivládní a nevládní organizace,‭ ‬firmy i jednotlivci,‭ ‬příspěvky lze posílat on-line zde. Seznam prioritních požadavků OSN na potírání eboly dostaly k dispozici všechny státy OSN.

‭„‬Ebola je jednou z nejnebezpečnějších chorob na světě.‭ ‬Je vysoce nakažlivá a může zabít až‭ ‬90 %‭ ‬nemocných.‭ ‬V zasažených komunitách vyvolává hrůzu a paniku,‭“ ‬sdělují lékaři bez hranic.‭ ‬Tito lékaři mají zkušenosti‭  ‬s léčením tisíců nakažených lidí‭; ‬v současnosti bojují s epidemií eboly na západě Afriky,‭ ‬která propukla v Guineji,‭ ‬Sierra Leone a Libérii.

‭„‬Epidemie eboly je dosud nejrozsáhlejší v historii.‭ ‬Nejedná se již pouze o ohrožení veřejného zdraví,‭ ‬je to komplexní krize,‭ ‬která má závažné sociální,‭ ‬ekonomické,‭ ‬humanitární,‭ ‬politické i bezpečnostní dopady,‭“ ‬obává se OSN a dodává,‭ ‬že‭ ‬OSN a celé mezinárodní společenství je připraveno zajistit účinnou rozsáhlou akci na pomoc vládám a lidem v Guinei,‭ ‬Libérii a Sieře Leone.

OSN má k tomu svoji strategii‭ – ‬rozhodně zastavit‭ ‬šíření epidemie,‭ ‬léčit infikované,‭ ‬zajistit jim základní služby.‭ ‬K tomu náleží zajistit stabilitu a prevenci dalšího šíření.‭ ‬Na plnění strategie bude‭ ‬dohlížet zvláštní mise OSN s komponentem Světové zdravotnické organizace‭ (‬WHO‭)‬.‭

Půjde‭ ‬o vůbec první misi,‭ ‬jež je určena k řešení zdravotní krize,‭ ‬která má mít‭ ‬dočasný charakter.‭ ‬V jejím čele stojí zvláštní koordinátor OSN pro problematiku eboly Dr.‭ ‬David Nabarro.‭ ‬Předsunutý tým mise bude do oblasti vyslán do konce září‭ ‬2014.

OSN oceňuje odvážné akce,‭ ‬které dosud podnikly vlády postižených zemí,‭ ‬komunity i záchranné týmy především Lékařů bez hranic,‭ ‬Mezinárodního červeného kříže a agentur OSN.