Člen stálého výboru politbyra Wang Čchi-šan se účastní zahájení Národního lidového kongresu ve Velké síni lidu 5. března 2014 v Pekingu. (Feng Li/Getty Images)
Představitel korupčního týmu čínského prezidenta Si Ťin-pchinga (Xi Jinping) - Wang Čchi-šan (Wang Qishan)- v nedávné době naznačil, že další tři úředníci budou podrobeni vyšetřování. Jeden z nich spadá do kategorie nejvýše postavených úředníků z mocenské frakce dřívějšího představitele strany Ťiang Ce-mina.

Wang Čchi-šan, sekretář Ústřední komise pro disciplinární inspekci, určil tři základní skupiny úředníků, kteří by měli podstoupit vyšetřování. První skupinou jsou osoby, které pokračovaly v korupční činnosti po 18. kongresu strany v roce 2012, kdy byl zvolen současný prezident. Druhou skupinou jsou lidé, na nichž je ze strany obyvatelstva velké množství stížností. Třetí skupinou jsou úředníci s bohatou korupční minulostí, kteří čekají na povýšení.

Čang Te-ťiang (Zhang Dejiang), Čang Kao-li (Zhang Gaoli) a Liou Jün-šan (Liu Yunshan) jsou členy Stálého výboru politbyra čínské komunistické strany, což je seskupení sedmi mužů, kteří stojí na nejvyšším patře hierarchie strany; jsou to muži s největší mocí a rozhodovací pravomocí. Všichni tito tři jmenovaní však spadají do druhé kategorie, kterou vyčlenil Wang Čchi-šan jako prioritní skupinu osob pro vyšetřování, kdy se na tyto osoby množí stížnosti ze všech stran.

Například účast Čanga Kao-liho na China Investment Forum, které se konalo na Pražském hradě, způsobila v České republice skandál, neboť do českých médií pronikly informace o jeho zapojení do genocidy čínského duchovního hnutí Falun Gong[1] (Fa-lun Kung). Podobné skandály ženou vodu na mlýn Si Ťin-pchingově „protikorupční čistce“.

Tito tři úředníci jsou také členové mocenské frakce bývalého představitele strany Ťiang Ce-mina, která se stavila proti všem krokům současného prezidenta, aby zabránila jejich uvěznění.

Podle Wanga je hlavní cíl celé kampaně, aby se úředníci neodvažovali páchat korupci, nemohli a nechtěli být korumpováni. Wang se však domnívá, že přestože tato kampaň vzbuzuje u úředníků strach z páchání korupce, tak se stále jedná jen o léčení příznaků, ale samotné jádro problému to neřeší. Wang však blíže nevyjasnil, kde se toto centrum problému přesně nachází.

Během svého funkčního období povyšoval exprezident Ťiang Ce-min úředníky, kteří k němu byli loajální, a také ty, kteří se aktivně podíleli na jeho politické kampani namířené proti duchovnímu hnutí Falun Gongu. Ťiang odměňoval jejich loajalitu příležitostmi ke korupci, následkem čehož tato skupina zpronevěřila obrovské sumy peněz. Masivní vykrádání veřejných zdrojů způsobilo obrovskou nerovnováhu příjmů, což vedlo k masovým protestům a občanským nepokojům.

Právě Ťiangovi spřízněnci jsou hlavním cílem současné protikorupční kampaně.

Šéf propagandy Liou Jün-šan

Po 18. kongresu strany začal ředitel Oddělení propagandy Liou Jün-šan prostřednictvím médií způsobovat překážky v realizaci příkazů zvoleného prezidenta Si Ťin-pchinga.

Aby oslabil frakci Liou Jün-šana, Si Ťin-pching následně podnikl kroky a nahrazoval a odstraňoval jeho loajalisty v klíčových mediálních společnostech, jako Xinhua, Lidový deník, Pekingský deník a televizní stanice CCTV.

Předseda lidového kongresu Čang Te-ťiang

Když se prezident Si Ťin-pching minulý rok pokoušel zrušit šedesát let starou praxi převýchovy pomocí práce, tedy zrušit systém pracovních táborů, předseda Stálého výboru Národního lidového kongresu Čang Te-ťiang se těmto nařízením usilovně bránil a jednoduše je ignoroval.

Když se Wang Čchi-šan pokoušel zrušit nepsané pravidlo beztrestnosti pro členy Stálého výboru politbyra, Čang Te-ťiang přesvědčoval starší úředníky, aby návrhem nesouhlasili, ale nakonec Wang Čchi-šan se svým návrhem uspěl.

Poté, co byl bývalý člen Stálého výboru politbyra a loajalista Ťiang Ce-mina přezdívaný „policejní car“ Čou Jung-kchang (Zhou Yongkang) uvězněn, chtěl jej Si Ťin-pching nechat vyšetřovat v několika oblastech, jako jsou zpronevěra, vražda a zneužívání moci. Čang Te-ťiang svým vlivem omezil vyšetřování pouze na jeho korupční činnost.

Na základě příkazu Čanga Te-ťianga a Liou Jün-šana z 10. června byl vydán dokument, ve kterém stojí, že „vysoký stupeň autonomie Hongkongu existuje výhradně v důsledku povolení centrální vlády,“ což mnozí považují za projev nadvlády Pekingu nad záležitostmi v Hongkongu.

31. srpna čínský režim deklaroval, že představitel výkonné moci v Hongkongu musí být schválen Pekingským nominačním výborem, což eliminuje možnost svobodných voleb. Výsledkem toho je silná nespokojenost v Hongkongu, která může vést k masovým demonstracím. Analytici tvrdí, že Čang Te-ťiang se záměrně snaží vytvořit chaos, aby ztížil situaci pro Si Ťin-pchinga.

Vicepremiér Čang Kao-li

Třetí člen Ťiangovy frakce Čang Kao-li je guvernérem v provincii Šan-tung a předsedou strany v Tchien-ťinu. Během jeho funkčního období soukromé firmy v Tchien-ťinu vybíraly nezákonně peníze od obyvatel s tím, že tyto investice zaštiťuje vláda v Tchien-ťinu a investoři obdrží velké zisky. Když byly později tyto společnosti zavřeny a vyšetřovány, zjistilo se, že oběti byly podvedeny a obrány v přepočtu o přibližně 320 miliard korun.

Jako člen takzvaného Úřadu 610 a aktivní podporovatel perzekuce Falun Gongu je  Čang Kao-li předmětem mnoha stížností čínských obyvatel. Během jeho funkčního období v provincii Šan-tung byly zatčeny a vězněny tisíce Číňanů za svoji víru. Bývalí vězni hovoří o bezohledném zacházení a mučení; rodinní příslušníci některých vězňů zveřejnili zprávy o jejich smrti ve vězení v důsledku mučení. Na Čanga Kao-liho sepsalo české občanské sdružení Lidská práva bez hranic trestní oznámení podle paragrafu 7 trestního zákona, které by mohlo být při jeho opakované návštěvě ČR předáno českému státnímu zastupitelství.


Přeložil:
Jiří Chlebníček small United States


[1] Falun Gong je metoda pro rozvoj těla a mysli obsahující meditativní cvičení a nauky o rozvoji charakteru. Falun Gong patří mezi takzvané čchi-kungy a vyzývá k následování principů pravdivosti soucitu a snášenlivosti. V Číně bylo podle vládních statistik v roce 1998 přibližně 70 milionů příznivců Falun Gongu. Tehdejší předseda komunistické strany prosadil zákaz Falun Gongu a spustil represivní kampaň na jeho potlačení.


Čtěte také:

Prezident Si Ťin-pching připravuje proces se svým předchůdcem a rivalem Ťiang Ce-minem