Prezident Obama pronáší proslov v hlavním vysílacím čase z Bílého domu, ve Washingtonu. (Brendan Hoffman/Getty Images)
Prezident Obama pronáší proslov v hlavním vysílacím čase z Bílého domu, ve Washingtonu. (Brendan Hoffman/Getty Images)

Americký prezident Barack Obama ve čtvrtek načrtl strategii ke zničení teroristického hnutí nazývané Islámský stát v Iráku a Levantě (ISIL). Věnoval se také povaze tohoto hnutí, které prý nelze uznat za islámské a ani za stát, neboť žádné náboženství neomlouvá zabíjení nevinných lidí a hnutí není uznávané žádnou vládou, ani lidmi, které si podrobuje.

Uvedl také, že dle výzvědné služby USA se k ISIL připojili Evropané a také někteří Američané. Jejich počet by údajně měl dosahovat několika tisíc. Vytrénovaní a zocelení v reálných bojích by se podle slov Baracka Obamy tito bojovníci mohli vrátit do svých domovských zemí, aby zde uskutečnili smrtící útoky.

Snad i v souvislosti s tímto závěrem německý ministr zahraničí prohlásil, že by se měla později tento měsíc setkat skupina G-7, aby prodiskutovala politickou strategii vůči tomuto hnutí. Zdá se však, že by hledání spojenců USA nemělo být omezeno pouze na Evropu.

Celosvětová iniciativa proti ISILu

Státní tajemník USA, John Kerry, sdělil podle stanice BBC, že bude existovat celosvětový plán pro řešení otázky existence této skupiny. Kerry se setkal s předsedou vlády Iráku, který vyjádřil své odhodlání stát reformovat.

Má to být právě Irák, který dle tajemníka Johna Kerryho „musí být motorem celosvětového boje“ proti ISILu. Není však zatím jasné, jaké role spojenci budou plnit. Přesně se vyjádřily pouze USA ve své strategii o čtyř krocích.

Nejprve připravují USA systematické letecké útoky. Za druhé zvýší podporu sil, které bojují s teroristy v celosvětovém měřítku. Samotné americké jednotky by se však neměly do boje přímo zapojovat, ale pomoci s výcvikem, zpravodajstvím a vybavením.

Za třetí vyvinou úsilí, aby zabránily financování skupiny ISIL či aby zastavily proudění zahraničních bojovníků na Blízký východ a z něho ven. Za čtvrté má USA pokračovat v poskytování humanitární podpory civilistům, kteří byli teroristy vystěhováni.

Podpora nestátních organizací

K situaci se také vyjádřily nestátní organizace, jako Spojené Národy (OSN), či Amnesty International, která uvedla, že zabití novináře Stevena Sotloffa teroristy z ISILu je pouze špičkou ledovce zločinů tohoto hnutí, které spáchalo na území Sýrie a Iráku.

Novinář Steven Sotloff byl po Jimu Foleym druhým známým zabitým novinářem těmito extremisty. Amnesty International však poukazuje na to, že obětí je ve skutečnosti mnohem více.

Článek upravil Milan Kajínek