David Icke (vlevo) kandiduje do voleb. Vpravo člen britské politické strany Official Monster Raving Loony, Alan Hope. (Christopher Furlong/Getty Images)
David Icke je anglický spisovatel, veřejný mluvčí a bývalý profesionální fotbalista. Byl sportovním moderátorem v televizi BBC a mluvčím strany Zelených.

Icke se začal věnovat převážně svému duchovnímu rozvoji, který mu údajně přinesl nové vhledy do věcí, které se okolo něho odehrávají. V knihách, které vydal, sdílí svůj pohled na svět, který kombinuje duchovní vhledy s událostmi ve společnosti, které například popisuje jako velké spiknutí několika zámožných rodin. 

Icke například prohlašuje, že někteří lidé, jež vládnou dnešnímu světu, ať už to jsou královské linie, lidé ovládající finanční systém (Rotschildové, Rockefellerové), politici (Bushové), lidé patřící do skupiny Bilderberg a další ztratili „schopnost empatie s lidmi, kteří trpí následky jejich činů. Když se nad tím zamyslíte, pokud odstraníte empatii z lidské psychiky a lidského cítění, neexistuje žádné omezení," říká Icke.

Kromě toho hovoří Icke také o modifikovaných potravinách, médiích a systému vzdělávaní, manipulaci lidské mysli, o finančním systému jako nástroji k zotročení lidí a o zhoubném vlivu technologií WiFi, záření z mobilních telefonů a počítačů na lidskou psychiku.

Redukce světové populace a GMO

David Icke vydal řadu knih, jakými jsou například Rebelie robotů (1994), Pravda vás osvobodí (1995), Největší tajemství (1999) a děti z Matrixu (2001).

Některá Ickeho prohlášení v určitých aspektech působí jako smyšlené konspirační teorie, ale v řadě věcí se poté, co je Icke zveřejnil, skutečně ukázalo, že nemluví úplně do větru. Některé Ickeho teorie jakoby z oka vypadly spisovateli Danu Brownovi a z jeho poslední knihy Inferno, která pojednává o člověku, jenž se rozhodl zosnovat masové snížení počtu lidí na světě, neboť zastává myšlenku, že snížení množství obyvatel planety vyřeší globální krizi.

„Chtějí zredukovat obyvatelstvo, protože z jejich pohledu se to začíná vymykat kontrole. Když budete chtít zmenšit populaci, zničíte její imunitní systém, a lidé prostě začnou umírat na nemoci, které by normálně jejich imunitní systém zničil," naznačuje Icke, že mnohé potraviny a léky mají negativní účinky na lidské zdraví.

Icke je toho názoru, že potravinářský a farmaceutický průmysl spolupracuje na výrobě modifikovaných potravin, jako jsou geneticky modifikované organismy (GMO), které právě mají podle něho mít zhoubný vliv na genetickou stavbu lidského těla a způsobovat jeho mutaci. ,,Monsanto je jedna z hlavních iluminátských společností na planetě zemi," tvrdí Icke. „Stojí za geneticky upravenými potravinami. Jde o to, že geneticky upravené potraviny nás mají geneticky manipulovat. Proto tu jsou. Zajímavé je, že jednou z hlavních částí těla, na něž geneticky upravené potraviny útočí, je RNA, která je základním mechanismem, jenž brání vzorci těla v mutování."

Společnosti, které geneticky modifikované potraviny vyrábějí, uvádějí, že výzkum GMO neukazuje žádný zhoubný vliv potravin na lidské tělo. Někteří vědci uvádějí, že pokusy na zvířatech konzumujících GMO potraviny ukázaly mutaci rozmnožovacího ústrojí způsobující neschopnost zvířat se dále množit, což nahrává konspirační teorii Davida Ickeho.

„Existují lidé, kteří si tohle uvědomili, a sledují, co jedí, a začínají si pěstovat vlastní potraviny," říká Icke podle něhož se tito lidé stali dalším cílem spikleneckých korporací.

„V Americe například, ale i v jiných zemích, existují zákony, které stále více ztěžují pěstování vlastních potravin. Cílem je postavit tuto činnost mimo zákon, viděl jsem dokumenty, kde se to uvádí," prohlašoval Icke v roce 2008. Takovýto zákon se nedávno skutečně objevil v Evropském parlamentu, ale nebyl schválen. „Mají políčeno na malé farmáře, aby je vyšachovali ze hry, a tak velké korporace mohly řídit potravinový řetězec," tvrdil Icke.

Prohlášení Davida Ickeho jsou značně přímá a silná, faktem ovšem je, že modifikované potraviny se nedají množit a neustále musíte semena nakupovat od výrobců, kteří dále pěstitelům prodávají hnojiva, a pěstitel se tak stane na nich při pěstování absolutně závislým. Což v podstatě nahrává Ickeho teorii o záměrné maximalizaci závislosti lidí na korporacích. Podle Ickeho je GMO nástrojem ke snižování lidské populace.

Pyramidy uvnitř pyramid

Za globálním spiknutím stojí podle Ickeho rodiny Rotschildů a Rockefellerů, které podle jeho názoru ovládají svět. „Svět je v zásadě uspořádaní pyramid v pyramidách. Když se podíváte na různě aspekty života, je tu třeba bankovní pyramida. Jednotlivá banka je pyramida, která je ale ve větší pyramidě zvané globální bankovní systém. A na vrcholu toho všechny ty rodiny manipulují s bankovním systémem," říká Icke.

„Nadnárodní korporace jsou pyramidy samy v sobě, patří ale do sítě nadnárodních korporací a na vrcholu toho stojí opět stejní lidé, kteří ovládají banky, ovládají nadnárodní pyramidy.

Stejné je to s armádou, stejné je to s policií, s politikou, EU, stejné s médii, náboženstvím, zpravodajskými agenturami, farmaceutickým kartelem, organizovaným zločinem a nelegálním drogovým trhem, všechno ovládají tyhle rodiny," prohlašuje David Icke.

Ickeho teorie a prohlášení o globálním spiknutí a manipulaci mas se jeví dosti bizarně, nicméně mnohé věci okolo geneticky modifikovaných potravin, farmaceutického průmyslu a finančního sektoru skutečně ukazují jasné tvary pyramid, které nutí k závislosti na vyšších úrovních hierarchické pyramidy. Takto je uspořádána celá společnost již mnoho staletí a společnost takto reálně funguje. Není to však pouze tak, že jsou obyčejní lidé závislí na vyšších třídách, závislost je totiž ve skutečnosti vzájemná.

Nanotechnologie, očkování a farmaka

Icke hovoří také o dalších teoriích - o očkování obyvatelstva, čipování lidí pomocí nanotechnologií a dalších. Obecně se Icke snaží lidi povzbudit slovy „otočte se a začněte tomu čelit teď hned! Dokud jste stále v situaci, kdy to můžeme obrátit..."

Farmaceutický průmysl a zejména potom odvětví psychiatrie si nedávno prošlo řadou skandálů zejména v sousedním Německu. Dokonce i lékaři začali obviňovat farmaceutické korporace, že se starají především o prodej farmak, namísto toho, aby skutečně léčily nemoci. Jak blízko se někdy realita pohybuje od bizarních teorií Davida Ickeho.

Finanční sektor běžně používá formu půjček na úrok, které musí člověk splácet řadu let, což je také částečně předmětem kritiky některých lidí nespokojených se současným společenským systémem.

Samozřejmě společnost musí nějakým způsobem fungovat. Zaujmout jednostranný negativní pohled a všechno odsoudit je zřejmě nesprávné. Je dobré se poučit z různých názorů zkušeností, abychom se mohli vystříhat negativních jevů a dosáhnout spíše souladu mezi jednotlivými vrstvami společnosti, než se navzájem obviňovat a prohlubovat napětí a nevraživost. Icke má možná v lecčems pravdu, pravdou je však také to, že každý může vykročit sám za sebe pozitivním směrem bez ohledu na okolnosti.

David Icke o sobě zveřejňuje, že v roce 1990 prošel duchovní přeměnou, při níž mu léčitelka Bety Shine řekla, že změní svět k lepšímu. Poté v roce 1991 odjel do Peru, kam jej podle jeho slov táhla intuice, a zde prodělal druhou duchovní zkušenost. Po užití rostliny ayahuascy, kterou používají místní obyvatelé jako drogu rozšiřující vědomí a přivozující hluboké duchovní vhledy, se dostal do změněného stavu mysli, v němž mu ženský hlas několik hodin vyprávěl o vyšších pravdách a o iluzi, ve které se lidský svět nachází.

Vlastní názor si nakonec může čtenář svobodně udělat sám.

Oficiální stránky Davida Icke.