Čínský dělník tlačí vozík s nákladem cementu u staveniště v Pekingu, 29. srpna 2014. Splasknutí realitní bubliny přispělo ke snížení ekonomické výkonnosti Číny. (Kevin Frayer/Getty Images)

Ekonomická výkonnost Číny zažívá letos velký propad. Čtyři dekády čínského ekonomického cyklu jsou tak u konce, domnívá se odborník na čínskou ekonomiku a publicista, Gordon Chang. Druzí říkají, že situace je ve skutečnosti ještě horší, než ukazují data.

Autor knihy The Coming Collapse of China (Blížící se zhroucení Číny) napsal 25. srpna pro časopis Forbes článek s názvem Konec čtyř desetiletí ekonomického cyklu Číny, kde popisuje kolaps čínské ekonomiky prostřednictvím detailní analýzy dat.

Zde jsou některé příklady, které Chang uvádí: „Přímé zahraniční investice se propadly o 17 %, dovoz spadl o 1,6 %, celkové sociální financování, nejobsažnější forma měření půjčování, se propadlo o 86,1 %. Nový kladný zůstatek 273,1 miliardy, nejnižší od listopadu 2008, naznačuje, že ekonomika je od základu slabá.“

Tato a další data zmařila naděje ekonomů, že Čína ukončí rok silná navzdory pomalému začátku. „Čínská ekonomika bude čelit po zbytek roku 2014 těžkému boji,“ dodává Wall Street Journal.

Profesor fakulty ekonomie a managementu na Univerzitě Tsinghua, Jang Pin (Yang Bin), televizi NTD sdělil: „Domácí situace ukazuje na ekonomickou krizi na mnoha frontách, například propad akciového trhu, inflaci, pokles průmyslu a nízkou spotřební kapacitu.“ Podle Pina už tato situace trvá dva roky, jen data přišla pozdě.

Čínský finanční vědec Kung Šeng-li (Gong Shengli) kdysi pronesl komentář, že ekonomické předpovědi jsou normálně založeny na transparentních datech, ale v Číně se na data spoléhat nelze.

V roce 2008 zaplavil Peking ekonomiku hotovostí, aby se vyhnul nejhoršímu v době celosvětové krize. Nadměrné investice do infrastruktury a realit však měly za následek neřešitelné plýtvání a špatné využívání zdrojů.

Čínská vláda tvrdí, že používá pouze „mikropobídky“ neboli „cílená opatření“, ale podle Changa potají a co nejrychleji pumpuje do země hotovost. V červnu 2014 vypustila vláda v nových půjčkách 1,08 bilionů jüanů. „Podle všech indicií byly půjčky v červnu z velké části poskytnuty státním a samosprávním subjektům,“ tvrdí Chang.

Profesor Jang Pin prozradil NTD, že bankovní půjčky putují pouze státním podnikům, které jsou pro místní ekonomiku značnou přítěží.

Ekonom Jang Pej-čchang prohlásil: „Neexistuje způsob, jak v Číně provést rozsáhlé reformy. Za takového režimu je malá pravděpodobnost, že k rozsáhlé reformě dojde.“

small United States

 
Čtěte také:

Vysvětlení chronické zadluženosti Číny; rozhovor s expertem Fraserem Howiem