Přebal nové knihy investigativního novináře Ethana Gutmanna Vyvražďování (The Slaughter), zabývající se násilnými odběry orgánů v Číně. (Prometheus Books)

Pouze pár dnů poté, co vyšla nová kniha o státem organizovaném obchodu s lidskými orgány politických vězňů v Číně, publikovaly čínské úřady vlnu článků, prohlášení a ujišťování - některé z nich protichůdných, ve kterých odsuzují černý obchod s orgány, zavazují se, že již nebudou využívat orgány vězňů, a ostře poukazují na nezákonnost obchodu s orgány.

Není úplně jasné, zda příval zpráv od čínských subjektů na toto téma je skutečně reakcí na knihu Vyvražďování, jejímž autorem je americký investigativní novinář Ethan Gutmann, anebo bylo jejich načasování pouhou náhodou. Nicméně k podobným případům již došlo v minulosti. Kniha byla vydána v anglickém originále 12. srpna.


Kniha The Slaughter je na prodej v síti Amazon.com


Obhajoba systému

Na nemocniční konferenci v Pekingu, která se konala 16. srpna, Chuang Ťie-fu (Huang Jiefu), předseda Čínského transplantačního výboru, vyjádřil naději, že dojde ke změnám v systému transplantace orgánů v ČLR. „Až dojde k naplnění čínského snu, rozhodně už nebudou lidé zadržovat druhé, aby jim odebírali ledviny, lékaři nebudou s orgány obchodovat a orgány ze soudnictví už nebudou jediným zdrojem orgánů. V té době budou dobrovolnými zdroji orgánů pouze ti dárci, kteří zemřou.“

Den po výše zmíněné konferenci zdůraznil Wang Jü (Wang Yu) z ministerstva zdravotnictví, že čínský transplantační systém hodlá přísně potrestat každého, kdo s orgány obchoduje. Wang pronesl, že počítačový systém alokace orgánů, jenž byl vloni zaveden, má být „transparentní a dohledatelný“. Problém je však v tom, že k dispozici jsou pouze chabá data z tohoto systému. Nemocnice mezitím dál nabízejí orgány cizincům.

Chuang však také uvedl, že podporuje rovněž využití orgánů vězňů. „Odsouzenci na smrt jsou také občané, a pokud si přejí své orgány po smrti darovat, mělo by se s nimi zacházet se stejným ohledem,“ řekl Chuang a dodal, že orgány vězňů by měly spadat do stejného alokačního systému.

A tak tu máme dvě zmatená sdělení. Orgány od vězňů by se měly přestat používat, ale vězni by měli mít zároveň dovoleno orgány darovat. K podobným vyjádřením došlo již letos v březnu, kdy čínské úřady prohlásily, že s odebíráním orgánů z popravených vězňů nepřestanou, ačkoliv to předtím slíbily.

20140824-organy
Chuang Ťie-fu (Huang Jiefu), předseda Čínského transplantačního výboru. (www.39.net)


Smrtelné počty

Podle Chuanga darovalo ke 14. srpnu dobrovolně své posmrtné orgány 2 107 jedinců, z nichž bylo využito 5 787 orgánů. Tato čísla by se měla srovnat s lety 2006 a dříve, kdy se čínská státní média pravidelně chlubila, jak se ročně provede 10 tisíc transplantací orgánů. V té době přitom žádný systém dobrovolného dárcovství v Číně neexistoval.

Když se odborníci ozvali, aby tato čísla zpochybnili, čínské úřady přiznaly, že velkou část z transplantací tvoří orgány popravených vězňů. Čína však ročně 10 tisíc osob nepopraví. Navíc mnoho kriminálníků ve vězení trpí nejrůznějšími zdravotními problémy, nemocemi jater, a tím pádem jsou jako kandidáti na transplantace nevhodní.

Kolik přesně se v Číně orgánů transplantuje, je velmi těžké určit. Rádio Svobodná Asie nedávno zveřejnilo příběh místoředitelky jedné čínské zdravotnické společnosti, kterou označilo pseudonymem Lin.

Tato žena řekla: „Osobně jsem se na tohle ptala chirurga specializujícího se na transplantace jater. Pověděl mi, že jen za tři měsíce provedl ve své nemocnici sto operací, a to ani nebylo v nějakém velkém městě. Z toho lze odvodit, že při nějakých padesáti transplantačních centrech v zemi to dělá 18 tisíc transplantací provedených za jeden rok.“

Pokud počet vhodných transplantátů z popravených vězňů činí pár tisícovek za rok a dobrovolných dárců je ještě daleko méně, odkud pochází ten zbytek?

‘Vyvražďování’

Nedávno publikovaná kniha Vyvražďování (The Slaughter) poskytuje znepokojující odpověď: transplantáty pocházejí od tzv. vězňů svědomí, většinou následovníků meditační praxe Falun Gong[1] (Fa-lun Kung), kterou režim od roku 1999 tvrdě pronásleduje.

Gutmann jako důkazy uvádí rozhovory s uprchlíky, kteří si prošli lékařskými prohlídkami zaměřenými na orgány, analýzu dat z Číny a tvrzení čínských úřadů, tajně nahrávané telefonáty do Číny nebo svědectví známého tchajwanského chirurga Dr. Ko Wen-jeho, který uvedl, že čínští lékaři se mu chlubili, že mohou sehnat orgány z praktikujících Falun Gongu.

Vzhledem k tomu, že taková obvinění nenesou čínští představitelé příliš lehce, je možné, že jejich nedávné poznámky měly odrazit negativní publicitu čínského transplantačního systému na základě Gutmannovy knihy.

Článek byl redakčně zkrácen.

Čtěte originál na small United States


[1] Falun Gong je metoda pro rozvoj těla a mysli obsahující meditativní cvičení a nauky o rozvoji charakteru. Falun Gong patří mezi takzvané čchi-kungy a vyzývá k následování principů pravdivosti soucitu a snášenlivosti. V Číně bylo podle vládních statistik v roce 1998 přibližně 70 milionů příznivců Falun Gongu. Tehdejší předseda komunistické strany prosadil zákaz Falun Gongu a spustil represivní kampaň na jeho potlačení.


Čtěte také:

Mezinárodní úsilí o zastavení nuceného odebírání orgánů příznivcům Falun Gongu v Číně – podrobná zpráva

Zabiti pro orgány: Tajné transplantační obchody čínského státu (video)