Mostní oblouky nad říčkou. (Z. Danková/ET ČR)

Vyhlíží opravdu téměř jako miniatura pražského Karlova mostu. Troj-obloukový kamenný most překlenuje říčku Šlapanku pod soutokem se Zlatým potokem.

Můžete na něj narazit při toulkách po kraji poblíž Věžnice na Havlíčkobrodsku. Původní středověký most je zaznamenán jako jeden z nejstarších v ČR. Jeho klenba i povrch jsou zděny z nepravidelného lomového kamene. Věk přesně znám není, podle způsobu stavby se odhaduje na 15. - 16. století. O vzniku kamenné stavby se nedochoval žádný písemný doklad.

Most nad říčkou má mezi oblouky dva sloupy, které jsou proti proudu zahroceny do takzvaných náběhů. Náběhy měly zabezpečovat ochranu například před ledovými krami při jarním tání.

Roku 2003 byl most zrestaurován a na bocích opatřen vápenným bílým nátěrem, avšak působením živlů již nátěr není patrný.

„Opraven sice byl, ale ve skutečnosti se most nachází v dezolátním stavu," uvedl na pravou míru stav památky místní usedlík z Věžnice.

Svoje jméno most zřejmě obdržel podle nedalekého mlýna, který býval nazýván U Lutriána. Jméno může být zkomolenina Luterána jako protestanta. Možná tu kdysi byl mlynářem Němec luteránského vyznání.

Trochu historie

„Most se nachází na původní Haberské stezce – jednom z nedůležitějších spojení raně středověkého českého státu, umožňující spojení středu Čech s jižní Moravou. Samostatnou odbočku tvořil úsek mezi Německým Brodem a Polnou, který vedl přes Věžnici. Z Polné odbočovala opět řada lokálních komunikací například směrem na Olomouc nebo Slavonice.(zdroj: www.hrady.cz)

„Stezka vedla z Prahy přes Čáslav na Potěhy, Golčův Jeníkov a Habry k Havlíčkovu Brodu. Odtud mířili pocestní přes řeku Sázavu na Svatý Kříž, Štoky a Jihlavu a dále přes Moravské Budějovice na Znojmo. Jednou z částí stezky byla i její odbočka na Polnou, která vedla přes Věžnici," uvádí o památce E15.

Některé poznatky ukazují, že Haberská stezka měla přes Věžnici odbočku, která sloužila zejména obchodníkům až do dvanáctého století. K mostu se váže legenda, že jej přešel vlastní nohou sám svatý Metoděj, když se z pražského vězení vracel zpátky na Velehrad.

Na Vysočině je téměř s jistotou most U Lutriána mostem nejstarším.

Až se projdete po kamenné klenbě mostu a posedíte na blízkém odpočívadle, můžete se poohlédnout po dalších památkách, kterých je v okolí vícero. Za Věžnicí můžete potkat Klábenešovu kapličku a poblíž mohutný smírčí kříž, jenž nese znaky, které se dosud nikomu nepodařilo rozluštit.

 

20140820-most1
Středověký kamenný most U Lutriána. (Z. Danková/ET ČR)

20140820-most2
Cesta přes most pomáhala pocestným přejít říčku Šlapanku suchou nohou. (Z. Danková/ET ČR)

20140820-most4
Tabulka udává opravu z roku 2003. (Z. Danková/ET ČR)
20140824-kriz2
Za obcí Věžnice stojí Klabenešova kaplička se smírčím křížem. ‭(‬Z.‭ ‬Danková/ET ČR)
20140824-kriz
Mohutný smírčí kříž poblíž kapličky nese znaky,‭ ‬které se nikomu nepodařilo rozluštit. ‭(‬Z.‭ ‬Danková/ET ČR)
20140824-kriz3
Lidová kaplička neznámého původu na cestě k bývalému mlýnu poblíž Lutriánova mostu. ‭(‬Z.‭ ‬Danková/ET ČR)