Umělecké ztvárnění černé díry. (Shutterstock*)

Ve středu černé díry může existovat vstup do jiného vesmíru. Ten druhý vesmír může být zdrojem hmoty a síly, která stvořila náš vesmír prostřednictvím velkého třesku.

Albert Einstein předpovídal, že časoprostor ve středu černé díry obsahuje singularity (body, kde fyzikální veličiny nabývají nekonečných hodnot, pozn. red.). Singularita je jedním z nejzáhadnějších témat, které trápí fyziky. Je tak malá, že je to nepochopitelné, ale jeho hmota je tak velká, že je to nepochopitelné.

Vědci nevědí, co černé díry jsou, ale vědí, že je to něco, co by mohlo být klíčem k původu nám známého vesmíru. Podle teorie velkého třesku začal vesmír singularitou. Někteří fyzici spojují singularity černých děr se singularitou velkého třesku.

Jsou červí díry cestou do jiných vesmírů?

20140813-cerne diry2
Umělecké ztvárnění červí díry. (Shutterstock) Fyzik Nikodem Poplawski z Indianské univerzity (Univerzity Indiana) tvrdí, že to, co Einstein předpověděl o časoprostorové jedinečnosti ve středu černé díry, jsou ve skutečnosti červí díry, jakési časoprostorové tunely do jiných vesmírů. Poplawskiho článek byl publikován v roce 2010 v časopise Physics Letters B.

Damien Easson, teoretický fyzik na Arizonské státní univerzitě (Arizone State Univerzity), přišel již dříve s hypotézou, že známý Vesmír se mohl zrodit z černé díry, nicméně Poplawski šel s touto teorii dál a pro National Geographic řekl, že červí díry by mohly být pouze prostředkem zrození našeho Vesmíru. 

Další teorie tvrdí, že Vesmír byl stvořen, když se 4-dimenzionální hvězda zhroutila do černé díry. Tuto teorii loni předložil se svými kolegy astrofyzik Niayesh Afshordi z Obvodového ústavu pro teoretickou fyziku (Perimeter Institut for Theoretical Physics) v Kanadě.

Byl velký třesk způsoben explozí 4-dimenzionální hvězdy?

4-dimenzionální hvězdy v jiném vesmíru se mohou zhroutit a utvořit 4-dimenzionální černé díry, řekl Afshordi. Horizont událostí je chápán jako jakýsi druh bodu, odkud není návratu a který obklopuje černou díru. Jakmile se dostane do styku s nějakým objektem, nejsme si úplně jisti tím, co se v tu chvíli děje. Zdá se však, že se objekt už nevrátí, přinejmenším v rozpoznatelné formě.

Horizont událostí z 3-dimenzionální černé díry je v našem vesmíru 2-dimenzionální. Horizont událostí ze 4-dimenzionální černé díry by tak byl 3-dimenzionální.

Membrána nebo brána tohoto 3-dimenzionálního horizontu událostí může být náš vesmír. Rozšíření této membrány by bylo to, co vidíme jako rozšíření našeho vesmíru po velkém třesku.

Pokud jsou tyto teorie správné, o čem svědčí černé díry v našem vesmíru? V posledních desetiletích jsme zjistili, že černé díry jsou docela početné. Poskytují vstup do jiného vesmíru?

20140813-cerne diry3
Umělecké ztvárnění explodující hvězdy. (Shutterstock) 
 

small United States Přeložil: Martin Kirschner


*Artist’s rendering of a black hole via Shutterstock

 

Čtěte také:

Kolosální díry ve vesmíru by mohly být odkazem na vesmír mimo nás