Příklad leváka - komediant Jay Leno. (Amanda Edwards/Getty Images)
O pátek třináctého, smolný den, se nejedná. Jde o svátek skupiny lidí, která nemá vždy na růžích ustláno. Den leváků již od roku 1976 připadá na 13. srpna.

Ve světě se v ten den pořádají různé akce, jež upozorňují na výhody a nevýhody leváctví. Bývají to sportovní zápasy leváků proti pravorukým, v restauracích hosté hrají hospodské hry pouze levou rukou. Nebo jsou vytvořeny tzv. ´levácké zóny´, ve kterých jsou praváci nuceni dělat své každodenní činnosti levou rukou, aby zakusili, jaký je život leváka.

Svátek by oslavily spolu různé významné osobnosti, jako byli například Leonardo da Vinci, Charlie Chaplin, Albert Einstein, Bonaparte. K současným oslavencům patří Julia Robertsová, tenistka Marina Navrátilová, Bill Gates nebo prezident Barack Obama.

Statistiky uvádějí, že k levorukým náleží každý desátý člověk, přičemž více se jich nalézá mezi muži než mezi ženami. Když v roce 1976 vyhlásila Mezinárodní asociace leváků (Lefthanders International) 3. 8. Dnem leváků, chce upozornit na obtíže, se kterými se leváci v převážně pravorukém světě musejí potýkat.

Mezinárodní den leváků chce jedenkrát v roce oslavit tuto jedinečnost, která ovšem chodí nezřídka ruku v ruce i s vyšší inteligencí, lepší pamětí nebo řečnickým uměním.

Podle některých studií jsou leváci znevýhodněni častějšími zdravotními komplikacemi, ke kterým se zdají být náchylnější. Jakoby nestačilo, že se musejí naučit používat předměty denní potřeby určené pro praváky, ale navíc jsou konfrontováni i se všeobecným nepřijetím jejich odlišnosti.

V českých zemích zažili leváci doby temna. Ve školách byli často terčem posměchu učitelů a starší generace leváků byly násilně převychovávány na praváky. Nedobrovolné přecvičování zanechalo nejen šrámy na duši. Znamenalo to velký zásah do fungování jejich mozku. Podle odborníků mohlo způsobit i koktavost či pomočování. Trpěli pak nejen psychickými problémy, ale také problémy s motorikou, řečí, pamětí, zvýšenou agresivitou nebo extrémní plachostí, a to mnohdy až do dospělosti.

Dodnes mají leváci problém v arabských zemích nebo v Indii, kde se levá ruka používá k intimní hygieně, a je tak považována za nečistou.

„Smyslem dne leváků je přiblížit členům rodiny, přátelům i kolegům, jak šikovní musíme být, když se stále musíme přizpůsobovat okolí přizpůsobenému pro praváky,“  zdůvodňuje podle denik.cz britský server Left-Hander´s Day.

„Když byla řeč o levácích, zjistili jsme, že leváci umí velmi dobře malovat. Pod námi bydlí starý pán a ten měl dokonce i výstavy obrazů, a je levák,“ sděluje současnou zkušenost paní Jaroslava.

„Můj strýc je levák. V dětství ho předělali na praváka a je dost pravděpodobné, že to přispělo k tomu, že je dnes vážně psychicky nemocný. Má schizofrenii. Každopádně by se z toho dalo usoudit, že když je někdo přirozeně levák nebo pravák, tak se nesmí předělávat.  Bylo to násilí páchané na dětech, které v podstatě vnutil režim. Naštěstí v dnešní době už se to neděje,“ sdělila pro ET paní Bronislava.

Číšníci a servírky mají pravidlo, že během vykonávání své profese mají tác nosit v levé ruce a pravou rukou z něj podávat. Vyučená servírka Alice, levačka, nám sdělila, že při tomto pravidle měla opravdu problém. Pravorucí číšníci mohou v levé ruce držet tác a pravou rukou zapisovat do bločku, ale ona jako levačka musela vždy svůj tác položit a teprve potom mohla zapisovat – levou rukou.

Slávek z Moravy nám sdělil: „Jsem předělaný levák. Odmala jsem bral vše do levé. Ale v momentě, když jsem začal chodit do školy, jsem nesměl vzít tužku do levé ruky. Takže jsem dostal bití a vynadáno hned v první třídě a na vysvědčení v pololetí velkou 2 za škaredé písmo. Dodnes je moje písmo tímto zásahem poznamenané. Z leváctví jsem ale nebyl úplně vyléčen. Dodnes mám na některé práce levou ruku šikovnější.“

Když se podíváme na britský královský dvůr, najdeme tam celé generace levorukých, počínaje již zesnulou královnou matkou, pokračuje její dcerou – současnou královnou Alžbětou II., a konče princem Wiliamem. A dosud nevíme, zda novorozený následník britského trůnu, princ George Alexander Louis, nebude levák.

Podle ČTK v poslední době stigma leváctví na Západě ustupuje a leváci se dočkali emancipace.