Manželka Kao Č‘-šenga, Keng Che, promlouvá k reportérům na tiskové konferenci v Bay Area, Kalifornii, 7. srpna. Kao Č‘-šeng, jeden z nejvýznačnějších advokátů lidských práv v Číně, byl nedávno propuštěn z vězení, ale prozatím není osvobozen od oficiálního dozoru a sledování. (Ma Youzhi/Epoch Times)

Po téměř pěti a půl roce věznění, zčásti v horských oblastech, anonymních obytných domech odříznutý od své rodiny, a zejména donedávna zadržovaný v odlehlém vězení, jeden z nejvýznačnějších obhájců lidských práv v Číně, Kao Č‘-šeng (Gao Zhisheng), byl propuštěn.

Novinka se provalila na Twitteru brzy poté, co ho jeho bratr, Kao Č-i (Gao Zhiyi), vyzvedl 7. srpna z vězení Ša-ja v provincii Sin-ťiang. Oba muži se zdají být v doprovodu bezpečnostních agentů, kteří na ně dohlížejí a omezují jejich pohyb.

Když se pokusil zpravodaj z rádia Voice of America promluvit ke Kao Č‘-šengovi po telefonu, měl šanci říct jen pár slov předtím, než jeho sestra oznámila „někdo jde“ a rychle mu vzala telefon.

Po letech špatného zacházení ve vězení jsou Kaovy spodní zuby uvolněné a při jídle jej horní zuby bolí, tvrdí jeho rodina. Kao Č-i proto nejprve doprovodí svého bratra k zubaři.

Kaova manželka a dvě děti dnes žijí v Kalifornii a nespatřily svého muže a otce od té doby, co z Číny narychlo utekly v lednu 2009.

„Ke svému muži jsem promluvila poprvé po čtyřech letech. I když byl rozhovor krátký, mohu říci, že nebyl stejný. Jsem hluboce znepokojena, že byl ve vazbě tvrdě mučen,“ sdělila Keng Che (Geng He), jeho žena, podle Freedom Now, lidskoprávní organizaci se sídlem ve Washingtonu.

Po dobu zadržování i mimo ni popisují zprávy od Kaa detailně mučení a fyzické i psychologické násilí. Jeden z proslulých dopisů, napsaný v roce 2007, nazvaný „Temná noc, temná kápě a únosy temnou mafií“, uvádí, že byl mučen 50 dní, a to elektrickými obušky, cigaretami a zubními kartáčky, kterými dozorci napadali jeho genitálie.

Zprávy o Kaově propuštění se setkaly u pozorovatelů jak s opatrností, tak i s úlevou. Jeho rodina žije v zahraničí, ale pozorovatelé mají za to, že je nepravděpodobné, že bude Kaovi dovolen odchod do Spojených států, aby se s nimi setkal.

Kao vedl léta úspěšnou právní praxi v Pekingu, kde hájil menšinové skupiny, systémem zneužívané občany a křesťany, než byla jeho právní firma roku 2005 pozastavena poté, co začal přijímat případy pronásledovaných praktikujících Falun Gongu a napsal dva otevřené dopisy naléhající k ukončení tohoto pronásledování. Později, když byla jeho firma čínskými úřady uzavřena, napsal také otevřený dopis vůdci Čínské komunistické strany a premiérovi Číny popisující detailně mučení, jakým praktikující Falun Gongu trpěli. Několik dnů poté vydal veřejné prohlášení o svém výstoupení z Čínské komunistické strany.

Článek byl redakčně upraven.

Čtěte více o této problematice.