Zámecký park v Jaroměřicích nad Rokytnou. (Robert Vystrčil/arskoncert.cz)

Nádherné prostředí jaroměřického zámku a jeho parku počátkem srpna opět uvítá klasickou hudební scénu, kterou každoročně pořádá Peter Dvorský, proslulý tenorista. Rok české hudby pokračuje ve zralém létě nejen v Jaroměřicích, ale návštěvníci budou mít možnost poslechu i na dalších nevšedních místech.

Večerní šero zámeckého parku se rozsvítí 2. srpna zahajovacím galakoncertem, na kterém zazní melodie Pucciniho, Verdiho a Catalaniho. Jejich podání bylo svěřeno mladým pěveckým talentům, jako jsou sopranistka Adina Aaron  z USA a mongolský barytonista Amartuvshin, který se stal vítězem Světové operní soutěže Plácida Dominga „Operalia" 2012. Moravskou filharmonii Olomouc, která pěvce doprovodí, bude řídit Sebastiano Rolli z Itálie.

Další dva večery v rámci festivalu budou zasvěceny písňové tvorbě. Večer 5. srpna mohou posluchači strávit na zámku Valeč u Hrotovic, kde vystoupí brněnští pěvci Jana Walingerová, mezzosopranistka, a nestárnoucí Richard Novák (bas). Za doprovodu klavíru Martina Hrocha představí písně Smetany, Dvořáka, Janáčka a Martinů.

V sále předků jaroměřického zámku se 6. 8. odehraje následující koncert, na kterém R. Novák s klavírním doprovodem Karla Košárka představí písňové cykly C. Loewe, J. Brahmse. J. Křičky a V. Nováka.

Festival je proložen i sérií koncertů osobností populární hudby. Aneta Langerová vystoupí 8. 8. na zámku Valeč, následující den zazpívá Lucie Bílá v Jaroměřicích.

Vystoupení Spiritual kvintetu v jaroměřickém chrámu sv. Markéty 12. srpna je již beznadějně vyprodáno. Můžete se však vypravit 15. srpna do Dalešic, kde na pivovarském dvoře za doprovodu kapely Karla Štolby zazpívá Marta Kubišová, nevšední osobnost české hudební scény.

Na samotný závěr festivalových oslav Roku české hudby 16. 8. je připraven skvostný Večer české opery. Tři slovenští pěvci – Eva Hornyáková, Peter Berger a Peter Mikuláš - na pódiu jaroměřické zámecké zahrady vzdají hold B. Smetanovi, A. Dvořákovi a L. Janáčkovi.

Více zde.

www.arskoncert.cz/mhfpd/cz

www.brnozurnal.cz/z-kultury/vysocina-fandi-kulture