Perseidy a Mléčná dráha. (Brocken Inaglory/Wikimedia Commons)

Ve zralém létě přichází období, kdy je v noci možno spatřit poutavý úkaz. Padající hvězdy. Jasný podíl na tomto úkazu mají Perseidy, jejichž radiant se nachází v souhvězdí Persea. Jde o meteorický roj, jehož mateřským tělesem je kometa Swift-Tuttle. Kometu objevili současně avšak nezávisle na sobě dva pozorovatelé roku 1862.

Každý rok trvá období největší aktivity roje asi od 17. července do 24. srpna, ale maximum bude 11. - 13. srpna.

Romantici i neromantici mohou tyto jevy pozorovat, pokud si zajistí noční oblohu nazacloněnou městským osvětlením, nejlépe v noci od 11. 8. do 13. 8.

„V noci bude nejintenzivnější ´padání hvězd´. Je možné pozorovat až 70 meteorů za hodinu,“ domlouvají se příznivci hvězdné oblohy na Facebooku.

Padá hvězda, něco si přej!

„Takže si připravte hodně přání,“ říkají nadšenci. „Vylezte na střechy, na kopce, na louky, na pole a můžete se kochat. A nejlépe někde mimo velké město, který cloní svým umělým světlem. Sice nám to letos vyšlo přesně na úplněk, takže se viditelnost zhorší, ale snad i tak toho půjde dost vidět.“ (Úplněk v srpnu jako jeden ze tří největších bude 10. srpna).

„Zatím jsem neviděla ani jednu,“ sděluje účastnice pozorování. Další měla více štěstí:

„Tak oni vážně padají - stalo se ve tři ráno, když byla krásně jasná obloha, tedy už skoro ráno... A ty, co tam pořád visí, stojí také za zhlédnutí... Nádhera i bez dalekohledu!“

Účastníci sledování meteorů si popřáli čistou a jasnou oblohu. Celý srpen i září jsou měsíce padajících hvězd.

Kometární meteorický roj Perseidy vznikl z komety Swift-Tuttle 1862 III. Na shodu dráhy Perseid a komety Swift-Tuttle 1862 III upozornil jako první italský astronom Giovanni Schiaparelli.

Kometu Swift-Tuttle objevili nezávisle na sobě L. Swift a H. P. Tuttle v červenci 1862. Má jméno po obou dvou objevitelích.

L. Swift z New Yorku nalezl kometu 16. července v 11-cm refraktoru. Svůj objev hned neoznámil, protože ji považoval za jinou z komet, jež byly objeveny toho roku. Nezávisle na Swiftovi našel kometu H. P. Tuttle 19. července v Cambridge, Massachusetts.

Perseidy jsou lidově nazývány „Slzy svatého Vavřince“.