Sedm osob leží na zemi, údajně v bezvědomí, někteří s pěnou u úst. Protestující se 16. července otrávili pesticidem při pokusu o hromadnou sebevraždu před kancelářemi deníku China Youth Daily. Důvodem měla být jejich zloba nad malým odškodněním, které dostali za demolici svých domů. (Weibo.com)
Sedm osob leží na zemi, údajně v bezvědomí, někteří s pěnou u úst. Protestující se 16. července otrávili pesticidem při pokusu o hromadnou sebevraždu před kancelářemi deníku China Youth Daily. Důvodem měla být jejich zloba nad malým odškodněním, které dostali za demolici svých domů. (Weibo.com)

Sedm lidí v Číně se 16. července pokusilo o hromadnou sebevraždu před ředitelstvím velkých státních novin v Pekingu. Dramatický akt, při kterém demonstranti vypili nápoj s pesticidem, měl sloužit jako veřejná forma stížnosti na nízké odškodnění, jež jim bylo místními úřady vyplaceno za demolici jejich domovů.

Vše se přihodilo kolem osmé hodiny ranní, kdy si sedm jedinců stouplo před kanceláře China Youth Daily a každý z nich vypil láhev pesticidu. Informoval o tom zpravodajský kanál Beijing News.

Všech sedm osob, z nichž čtyři byli muži a tři ženy, bylo převezeno ihned do nemocnice, kde se podařilo je zachránit. Všichni zadržení pochází z městečka Čching-jang (Qing'yang) ve východní provincii Ťiang-su (Jiangsu).

Stížnosti na nízké kompenzace za demolice domů jsou v Číně časté. Každý čínský občan má podle zákona právo podat stížnost na chování státních úředníků. To učinili, a nejednou, i vystěhovaní obyvatelé Čching-jangu, ovšem bez jakéhokoliv výsledku. Místo toho se od místních úřadů dočkali zadržení a mučení, tvrdí postižení lidé.

„Vláda mi ukradla dům. Rodina si stěžovala mockrát, ale bez výsledku. Ani soud nechce náš případ přijmout. Nemáme kam jít a jsme nuceni použít takovéto extrémní metody,“ řekl v telefonním rozhovoru s Epoch Times Wang Ťien-ping (Wang Jianbing), manžel jedné z přiotrávených obětí.

Vynucené demolice, které mají udělat místo pro developerské projekty, společně s mizivou kompenzací zanechávají oběti ve městě bez domova, stěžují si protestující.

Stížnosti však vedou pouze k horšímu zacházení. „Když si manžel jednou stěžoval místním úředníkům na naši situaci, zavřeli ho do malé temné kobky bez jídla a pití. Navíc mu nedovolili spát,“ vysvětluje žena Cchaj Fu-siho (Cai Fuxi), dalšího ze sebevražedné sedmičky.

Hromadná otrava pesticidy je, zdá se, rozšířenou formou protestu v Číně. Zde je několik dalších případů z nedávné doby:

24. června 2014 vypilo pět protestujících občanů pesticidový koktejl před Ústřední komisí pro disciplínu a inspekci v Pekingu. Tento orgán má na starosti boj s korupcí ve vládnoucí komunistické straně.

26. března 2014 vypilo devět stěžovatelů pesticid před ústředím Komunistické strany Číny v Čung-nan-chaj v Pekingu.

29. prosince 2013 vypilo šest protestujících pesticid poté, co rozházeli po náměstí Nebeského klidu v Pekingu letáky se svými stížnostmi.

10. prosince 2013 vypilo 12 stěžovatelů pesticid v městské části Čchien-men (Qianmen) v Pekingu.

Přeložil Ondřej Horecký small United States