22. ročník Mezinárodního hudebního festivalu v Českém Krumlově. (Libor Sváček/festivalkrumlov.cz)

O Českém Krumlově se říká, že je malou „kapesní verzí Prahy“. Něco na tom je, avšak krumlovská letní večerní atmosféra bude dozajista odlišná od pražské. Oběma městy protéká Vltava, jejíž břehy mají svá historická zákoutí a monumenty, avšak díky menšímu centru a malým uličkám působí perla jižních Čech útulněji. Od roku 1992 je město zapsáno do památek UNESCO.

A právě v atmosféře jihočeské „kapesní Prahy“ se odehraje 23. ročník Mezinárodního hudebního festivalu. Na přelomu prázdninových měsíců, od 18. července do 16. srpna město zažije neutuchající nápor klasické hudby. Hudební špičky českého a zahraničního umění vstoupí harmonickým krokem do prostor genia loci Českého Krumlova.

Povltavská perla nabízí...

Hned první večer zažije město zahajovací operní galakoncert, jehož stěžejní tváří letos bude Jonas Kaufman. Charismatický tenorista, doprovázen Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu, přednese proslulé operní árie.

V korejském podání vyslechnou diváci nesmírně známou Dvořákovu árii z Rusalky „Měsíčku na nebi hlubokém“, kterou podá sopranistka Sooyeon Kim. Nebude scházet houslista Ivo Ženatý a nemůže nezaznít geniální Dvořákova Novosvětská.

Diváci si na místě mohou připomenout, že rok 2014 byl vyhlášen rokem české hudby. V Zámecké jízdárně zazní Smetanova Má vlast, která je bezesporu erbovním dílem české klasické hudební scény. Do Zámecké jízdárny byl pro velký zájem přeložen rovněž koncert souboru Pavel Haas Quartet z děl Schulhoffa, Dvořáka a Brahmse.

20140704-fest2
22. ročník Mezinárodního hudebního festivalu v Českém Krumlově. (Libor Sváček/festivalkrumlov.cz)

Komorní díla

V zámeckém Barokním divadle, nejstarším dochovaném na světě, vystoupí český soubor Collegium 1704 se sólisty a uvede skladby z tvorby Jana Dismase Zelenky. Na zámku nebudou scházet komorní koncerty, jako např. harfistka Jana Boušková ve společném programu s korejskou flétnistkou Jae-A Yoo, violoncellista Jiří Bárta společně s klavíristkou Terezií Fialovou, nebo Trio Martinů.

Vedle českých umělců obohatí koncertní vystoupení zejména zahraniční sólisté.

Čínská klavíristka Shiran Wang, doprovázena Škampovým kvartetem, představí program složený čistě z české hudby. V tureckém podání zazní Dvořákovy Slovanské tance pro klavír na čtyři ruce, které budou interpretovat turecké sestry, dvojčata Ferhana a Ferzana Önderovy. Nebude chybět legendární ruská violoncellistka Natalia Gutman.

Multižánrovost vede napříč festivalem

20140707-ck
Virtuoska Jitka Hosprová vystoupila na loňském ročníku festivalu, doprovázena symfonickým orchestrem Českého rozhlasu. (S laskavým svolením paní Viktorové)
K letnímu festivalu náleží jeho specifické rysy, které umožňují široký výběr více žánrů hudby. Nejen klasika bude vládnout hudebním scénám. Letos budou v Pivovarské zahradě stát dvě pódia, na kterých zazní vícežánrový hudební večer, který byl nazván Českým večerem. Vystoupí mimo jiné zpěvák Vojtěch Dyk v originálním spojení s brněnským big bandem Josefa Buchty B-Side Bandem, vedle něho Rozhlasový Big Band Gustava Broma a jeho sólisté. Na druhém pódiu zazní národní hudba, kterou představí zástupci dechovky a cimbálovky - jihočeský dechovkový soubor Jižani, Mladá dudácká muzika Strakonice a cimbálová muzika Jiřího Janouška.

 

Pocta českým muzikálům

Návrat muzikálu do Českého Krumlova dozajista potěší jeho příznivce. V přímo uváděném pragramu Pocta českým muzikálům vystoupí Petr Kolář, Jan Kříž, Václav Noid Bárta, Bára Basiková, Ilona Csákova a další špičky pražských scén a filmů.

Ani u muzikálové nostalgie program nekončí. Maďarský soubor Gypsy Virtuoso Orchestra s uměleckým vedoucím Sándorem Jávorkaiem náleží k dalším účinkujícím crossoveru vedle velmi osobitého slovenského komorního orchestru The Classical Music Maniacs, který sám o sobě tvrdí, že je „nenapodobitelný v každé notě, tenisce či paruce“.

Východní hvězdy

Zakončení 23. Mezinárodního hudebního festivalu Český Krumlov čestně připadne operním hvězdám z východu, z Velkého divadla Moskva, slavnému Bolšoju těatru. Jejich koncert s Filharmonií Bohuslava Martinů pod vedením Leoše Svárovského proběhne 16. srpna v Pivovarské zahradě.

Příznivcům nádherné hudby, přizdobeným krásnou večerní róbou, nezbývá než se ponořit do magické souhry génia loci jihočeského města a nesmrtelných hudebních tónů.

20140704-fest
22. ročník Mezinárodního hudebního festivalu v Českém Krumlově. (Libor Sváček/festivalkrumlov.cz)