Masa protestujících pochoduje ulicemi Hongkongu na podporu všeobecného hlasovacího práva 1. července 2014. Pochod se stal tradicí od roku 2003, kdy se čínské úřady snažily prosadit kontroverzní zákon ve jménu takzvané „bezpečnosti státu“. (Song Xianglong/Epoch Times)

Záplava protestujících zaplnila 1. července ulice Hongkongu. Protestující žádali svá občanská práva, možnost zvolit si své vlastní představitele a zejména konec vměšování Čínské komunistické strany do tamní vlády. Nátlak z území Číny přes hranice se poslední dobou stále zesiloval.

Stojí za povšimnutí, že pochod se udál v tomto roce jen několik dní po ukončení neoficiálního referenda, ve kterém téměř 800 000 obyvatel této metropole vyjádřilo své přání pro všeobecné hlasovací právo – jedna osoba, jeden hlas; dále možnost zvolit si své kandidáty a také představitele vlády a administrativního regionu Hongkongu – oproti současnému stavu, kdy strana dosazuje kandidáty, které považuje za „bezpečné“.

Hongkong, někdejší britská kolonie, byl od roku 1997 organizován jako speciální administrativní region Čínské lidové republiky, kdy mu byla v jeho politickém systému přislíbena vysoká míra autonomie a žádné změny po dobu alespoň 50ti let.

Od roku 2003 se však vyskytly případy infiltrace, zastrašování a vměšování, které se snažily odejmout tamním obyvatelům svobody, na které si již zvykli, spolu se vzrůstajícím nátlakem z Pekingu v posledních několika letech.

Nedávno kupříkladu Úřad pro zahraniční propagandu Čínské komunistické strany vydal takzvaný „Bílý papír“, ve kterém dal jasně najevo, že autonomie Hongkongu je vázána na ústřední vedení strany a není suverénní.

Webová stránka Boxun věnující se on-line zpravodajství odhadla počet účastníků protestu na 1 milion lidí. Průvodu by se tak zúčastnil v Hongkongu přibližně každý sedmý občan, a to i přes silné dešťové přeháňky, které se spustily půl hodiny po začátku protestu a poté se neustále opakovaly.

V pevninské Číně ve městě Shenzhen se lidé pokusili o podporu Hongkongu také. Jejich snaha však byla zastavena policií dříve, než lidé mohli pozvednout své transparenty.

20140703-hk2
Protestující demonstruje v kleci, držící kus papíru, na kterém je napsáno: „Politika 'jedné země, dvou systémů' pošlapává Speciální administrativní region Hong Kongu.“ Průvod za demokracii v Hong Kongu 1. července 2014 přilákal více než půl milionu účastníků. (Yu Gang/Epoch Times)

20140703-hk3

20140703-hk4

20140703-hk5

20140703-hk6
Protestující používají deštníky, zatímco prší během manifestace požadující větší demokracii v Hong Kongu 1. července 2014 v závislosti na zvyšující se frustraci ohledně vlivu Pekingu na toto město. 1. červenec je v Hong Kongu tradičně dnem protestu a také značí výročí přechodu od Británie k Číně v roce 1997, pod dohodou 'jedné země, dvou systémů'. (Dale de la Rey/AFP/Getty Images)
20140703-hk7
Členové Nebeské skupiny Falun Dafa vystupují před manifestací požadující větší demokracii v Hong Kongu 1. července 2014 v závislosti na zvyšující se frustraci ohledně vlivu Pekingu na toto město. 1. červenec je v Hong Kongu tradičně dnem protestu a také značí výročí přechodu od Británie k Číně v roce 1997, pod dohodou 'jedné země, dvou systémů'. (Dale de la Rey/AFP/Getty Images)