Žena čte noviny New Express s úvodníkem znějícím „Prosím, propusťte našeho muže“, 23. října 2013. Článek vyzývá úřady k propuštění reportéra deníku. Nedávno zveřejněné směrnice úřadu propagandy zpřísňují podmínky pro tzv. kritické zprávy. (STR/AFP/Getty Images)

Novináři v Číně, čelící už tak svírající cenzuře, nyní musí být ještě opatrnější. Čínské úřady vydaly před nedávnem nové směrnice, které novinám zakazují psát „kritické“ články.

Státní správa tisku, publikací, rozhlasu, filmu a televize vydala minulý týden oznámení, ve kterém uvádí: „Novináři a zpravodajské stanice mají zakázáno dělat kritické zprávy bez souhlasu své pracovní jednotky a mají zakázáno vytvářet webové stránky, kanály, speciální edice a tištěné edice, aby publikovali kritické zprávy bez autorizace.“

V oznámení se uvádí příklad osmi potrestaných novinářů, kteří se dostali do křížku s mocným Oddělením propagandy, odnože komunistické strany, která dohlíží na propagandu a cenzuru v médiích. V textu oznámení se mimo jiné píše, že obvinění žurnalisté se pokusili zdroje svých příběhů vydírat.

Trest za neschválené kritické zpravodajství může znamenat konec novinářské praxe, ale také vězení. Majitelům novin zase hrozí zrušení publikační licence, varuje vyhláška.

Čínské úřady zákaz „negativního zpravodajství“ ospravedlňují nepřístojným chováním konkrétních žurnalistů, jako například jistého Čou Sianga z Maoming Evening News, který byl odsouzen na dva roky za vydírání firem. Měl jim údajně vyhrožovat negativními zprávami o jejich neekologickém chování, pokud mu nezaplatí úplatek.

Čínští občané se na internetu ohrazují, že ať už byly tyto případy skutečné nebo vykonstruované, plošně zakázat kritické zpravodajství kvůli několika případům zneužití je nesmyslné. „Jak může vydírání vést k zákazu kritických zpráv?“ táže se na sociálním médiu Weibo právník Čchang Siao-kchun.

Jang Po, pravidelný uživatel Weibo, napsal: „Novináři často používají Weibo k odhalení korupce bez souhlasu svých společností. Teď už si to netroufají a zkorumpovaní úředníci mohou klidně spát.“

20140701-cina
Demonstranti vyzývají ke svobodě tisku a projevují solidaritu s novináři ze deníku Southern Weekend před ředitelstvím nakladatelství v Kuang-čou, 8. ledna 2013. Čínské úřady nedávno opět omezily svobodu tisku. (AFP/AFP/Getty Images)

Další komentátoři poukazují na fakt, že nová vyhláška není žádnou novinkou a jen potvrzuje dosavadní status quo v Číně. I před jejím vydáním bylo několik žurnalistů potrestáno za negativní zprávy o sociálních otázkách v Číně. Siang Nan-fu, píšící pro zahraniční disidentský server Boxun, byl minulý měsíc zatčen za „vyvolávání potíží“. Údajně publikoval „falešné“ zprávy, „pomlouval Čínu“ a „podváděl čínský lid“.

Samotný Boxun byl označen za „reakcionářský portál“. Ve skutečnosti se zaměřuje hlavně na otázky porušování lidských práv v ČLR.

Další reportéři byli potrestáni pouze za to, že dělali svou práci. Před 25. výročím masakru na náměstí Nebeského klidu v Pekingu byli zatčeni dva novináři za to, že udělali rozhovor se známým obhájcem lidských práv Pchu Č'-čchiangem, který se nyní sám nachází ve vazbě a hrozí mu trest dlouhého odnětí svobody.

Přeložil a upravil: Martin Kirschner a Ondřej Horecký small United States