Loupání česneku za pomoci kovových mís. (Screenshot)

Už vás nebaví zdlouhavé a nudné ruční loupání česneku? Redaktor rubriky Potravin a stravování u The Washington Post, Joe Yonan, v tomto videu ukazuje pět způsobů, jak česnek oloupat velmi snadno.

1. Kovové mísy

Vložte palici česneku do kovové mísy, přikryjte další mísou a pořádně protřepejte. Bude to hlasité, ale zjistíte, že se to vyplatí. Skoro všechny stroužky skončí oloupané.

2. Silikonová trubička

20140621-cesnek2
Použití silikonové trubičky na loupání česneku. (Screenshot)

Šikovný vynález silikonové trubičky funguje jednoduše. Když do ní vložíte stroužky a párkrát poválíte, suchá slupka se přichytí k trubičce. Nevýhodou je, že si musíte takovéhoto pomocníka koupit.

3. Mikrovlnná trouba

20140621-cesnek3
Použitím mikrovlnné trouby na česnek si můžeme usnadnit jeho následné oloupání. (Screenshot)

Po asi 20 vteřinách v mikrovlnce se slupka česneku odloupne při sebemenším kontaktu.

4. Opražení

20140621-cesnek4
Opražení česneku a jeho loupání. (Screenshot)

Tento způsob je zaručeně nejvoňavější. Nasucho stroužky opražte na pánvi. Sice se samy nesloupnou, ale jako u předchozí metody, slupka odpadne při lehkém doteku.

5. Rozdrcení nožem

20140621-cesnek5
(Sreenshot)

Starý osvědčený způsob, jak se slupky rychle zbavit. Použijte nůž s širokým ostřím nebo menší (asijský) sekáček. Po rozdrcení (stačí i částečné), se slupka lehce odstraní.

Několik faktů o česneku

Česneku se také říká „smrdutá růže“ a vyskytuje se na zemi po tisíce let. Používali ho již staří Egypťané. Používá se nejenom v kuchyni, ale i při léčení. Pomáhá hlavně obranyschopnosti organizmu a při trávení. Měl by se skladovat na chladném, tmavém a dobře větraném místě.

small United States


Související články:

Česnek: Přírodní antibiotikum

Recepty: Zapékaná rajčata s česnekem a fetou (balkánským sýrem)

Recepty: Zapékané brambory s česnekem a sýrem

Recepty: Brokolice s česnekem