Marta Kubišová s písní Óda na ticho. Koncert za právníka Kao Č'-šenga a stoupence Falun Gongu v Senátu PČR, 27 ledna 2012. (Kamil Rakyta/Velká Epocha)
Marta Kubišová s písní Óda na ticho. Koncert za právníka Kao Č'-šenga a stoupence Falun Gongu v Senátu PČR, 27 ledna 2012. (Kamil Rakyta/Epoch Times ČR)

Zpěvačka Marta Kubišová společně s dalšími českými umělci již v roce 2012 upozornila na případ vězněného čínského advokáta Kao Č'-šenga, který byl zatčen a mučen čínskou tajnou policií, neboť se pustil do obhajoby pronásledovaných stoupenců Falun Gongu v Číně. Po neúspěšných snahách o zákonný postup v rámci čínského právního systému při jejich obhajobě zaslal Sněmovně reprezentantů USA otevřený dopis s informacemi o 3 000 úmrtích v důsledku politických represí čínského režimu.

Společně s hercem Janem Potměšilem a violovou virtuoskou Jitkou Hosprovou uspořádala Marta Kubišová koncert za právníka Kaa a za stoupence Falun Gongu v Senátu PČR u příležitosti mezinárodního dne lidských práv. Nyní by umělci rádi ve svých snahách o solidaritu s čínskými lidmi nespravedlivě pronásledovanými totalitním režimem pokračovali, a to i navzdory změně směru větru v českých vládních kruzích, který nyní „vane vstříc Pekingu“.

Kao Č'-šeng nejprve zaslal představitelům čínské vlády celkem pět otevřených dopisů, v nichž apeloval na jejich smysl pro spravedlnost, právo a morální zásady. Poté, co byl úřady zbaven své právnické licence a umístěn do domácího vězení i se svojí rodinou, veřejně vystoupil z komunistické strany, které byl do té doby členem, a zaslal svoje záznamy do zahraničí, kde také vyšla jeho kniha Za Čínu spravedlivější. Mimo jiné byla vydána i v českém překladu nakladatelstvím Marek Belza.

Kniha mapuje jeho život a případy, pro které se stal v Číně známým. Obsahuje také výpovědi lidí mučených v čínských vězeních a jeho nejzávažnější případ, který jej nakonec málem stál život. Kao Č'-šeng byl uvězněn a mučen poté, co prostřednictvím článku zveřejněném ve výtisku deníku Epoch Times pozval kanadské právníky Davida Kilgoura a Davida Matase, aby v Číně prošetřili obvinění, že čínský režim zneužívá vězně svědomí jako nedobrovolné dárce orgánů pro komerční transplantace.

Marta Kubišová, která nyní zpívá ve vyprodaném muzikálu Touha jménem Einodis, umožnila Epoch Times uskutečnit rozhovor o svých aktivitách spojených s podporou Kao Č'-šenga. Níže nabízíme krátký přepis rozhovoru uskutečněného v divadle Ungelt.

 

Obhájce Kao Č '-šeng před uvězněním. (The Epoch Times)
Obhájce Kao Č '-šeng před uvězněním. (The Epoch Times)
Myslíte si, že vaše veřejné vyjádření podpory vězněnému čínskému advokátovi Kao Č'-šengovi a pronásledovaným stoupencům Falun Gongu[1] (Fa-lun kungu) má nějaký reálný účinek na jejich situaci v Číně?

Kdybychom neměli historickou zkušenost s Výborem na obranu nespravedlivě stíhaných (VONS) při Chartě 77 a kdybych nevěděla, co ten projekt získal a celou dobu získával, že celý svět díky němu věděl o tom, kdo je zavřený a další informace, možná bych tomu nevěřila. Ale tu zkušenost mám a tak si myslím, že by to nedopadlo, jak to dopadlo, že by bylo daleko více zavřených. Bylo by jich podstatně víc. Protože ze začátku se totalitní režim vždycky vrhne na ty okolo, stahuje okolo vás smyčku a snaží se na vás něco najít, než zatkne přímo vás. Zájem lidí ze svobodného světa, jejich aktivity a solidarita reálně omezovaly a zlepšovaly situaci pronásledovaných lidí v bývalém Československu.

A jak to tehdy bylo s vámi, když jste se účastnila totalitním režimem nepovolených akcí?

V té době jsem si také říkala, že jsem jednou nohou ve vězení, ale tím, že jsem otěhotněla, jsem zatčení náhodně unikla. Tehdy jsme byli dvakrát na Sněžce, kde jsme se na cestě Česko-polského přátelství setkali s polskými zástupci solidarity, jako byl Jacek Kuroń a další. To se nedělo nic. A potřetí jsem zrovna rodila, a oni je zatáhli všecky.

Taky třeba dělali takové věci, že vzali mladého Placáka, odvezli ho daleko za město a tam ho zmlátili a nechali ho ležet v lese a on se potom musel nějak bez peněz dostat zpátky do Prahy. Takovéhle ´fóry´ se děly, ale to dělají všechny totalitní režimy. Čínský režim chytne a odstraní vás, někam člověka ukryjí a už se o něm prostě neví, jako tomu bylo například v případě advokáta Kao Č'-šenga, který byl několik měsíců nezvěstný a až po mezinárodní solidaritě, ke které jsme se s Janem Potměšilem a Jitkou Hosprovou připojili, zveřejnili místo jeho věznění a dovolili jeho rodině se s ním setkat a zjistit jeho zdravotní stav.

Tedy tyto snahy nevnímáte jako bezzubé idealistické gesto.

Víme, jaký účinek mělo, když se někdo v zahraničí za dob bývalého Československa snažil pomoci nám, takže bychom dnes měli splatit tento historický dluh. Takhle to je a takhle bychom na to měli nahlížet, protože máme historickou zkušenost, že tohle pomůže, pomůže to především lidským právům. Je to důležité, protože především tyto totalitní režimy mají vždycky pocit, že si z lidských práv nemusí nic dělat.

V současné době se hodně diskutuje o tom, jak mění současná vstřícná politika české vlády svůj postoj k Číně. Jaké změny to vyvolává u vás?

Současná politika vůči Číně nemůže náš postoj odvrátit nebo nás přesvědčit. Nám je opravdu jedno, jak vypadají obchodní vztahy. Ty nemohou vymazat věci, jako jsou lidská práva. Tohle jsou věci, které se nedají oddělit. My máme historickou zkušenost a nebudeme se od toho distancovat. Nelze říci: Teď ´pofrčí´ obchod, a Kao Č'-šeng ať si tam někde shnije v zapomnění.

Chtěla byste, aby se k této aktivitě přidali další lidé a podpořili myšlenku dát přednost morálce před penězi?

Opakovat, že je důležité dát před penězi a mocí důraz na morální hodnoty, to nemá smysl. To už říkalo tolik mudrců a myslitelů. Kdo na to, co říkáme, bude slyšet, ten se k nám přidá a není potřeba tohle zdůrazňovat.

Děkujeme za rozhovor.



[1] Falun Gong je metoda pro rozvoj těla a mysli obsahující meditativní cvičení a nauky o rozvoji charakteru. Falun Gong patří mezi takzvané čchi-kungy a vyzývá k následování principů pravdivosti soucitu a snášenlivosti. V Číně bylo podle vládních statistik v roce 1998 přibližně 70 milionů příznivců Falun Gongu. Tehdejší předseda komunistické strany prosadil zákaz Falun Gongu a spustil represivní kampaň na jeho potlačení.


Čtěte také:

Jitka Hosprová: Rádi bychom připomněli, že při budování obchodních vztahů s Čínou se na něco důležitého zapomnělo

 

Film Transcending Fear: Nový dokument vypráví o „čínském Havlovi“

Kongres USA usiluje o osvobození čínského právníka Kao Č’-šenga

Čínský právník Kao Č'-šeng se setkal s rodinou, o podmínkách ve vězení mluvit nesměl

Kniha právníka Kao Č’-šenga stále odhaluje praktiky čínského režimu, přeložena do češtiny