20140607pustoryl
Pustoryl – jasmín nepravý, vonící jako pravý! (Yann/Wikimedia Commons)
„Jasmíny večer bláznivě voněly,“ psalo se kdysi v jednom starším románu pro mládež. V červnu si v zahradách i v parcích všimnete keře vonných květů, které nenechají nikoho na pochybách, že tohle je tedy opravdu nádherná vůně. A milovníci po oné vůni mohou ... opravdu bláznit.

Vůně jasmínu je omamná.

Jenomže – co je vlastně pravý jasmín? Přestože termín ´jasmín bílý´ býval mnemotechnickou pomůckou pro výuku Morseovy abecedy, ve skutečnosti bílé květy se žlutým středem, jež jsou u nás nazývány jasmínem, mají název zcela jiný. A nehezký.

Pustoryl (Philadelphus), kterému se česky říká jasmín nepravý, rodem náleží do čeledi hortenziovitých, zatímco jasmín (jasminum, pravý) svým rodem patří do čeledi olivovníkovitých.

20140608-jasmin
Jasmín nahokvětý, pravý. (Jean-Jacques MILAN/Wikimedia Commons)

Některé druhy jasmínu pravého jsou v ČR již dlouhodobě vysazovány jako okrasné rostliny. Jasmín je nejen efektní solitéra, ale je používán také ve tvarovaných živých plotech. Zahradníci doporučují vysazovat intenzivně vonící druhy pod okna domu. Svědčí mu slunná místa a vlahá zálivka.

Jasmín je podle odborníků rychle rostoucí liána. Odnepaměti byl považován za symbol lásky, elegance i radosti. Stal se nejen aromatickým doplňkem zahrady, ale díky svojí nádherné a sváteční vůni je vyhledáván také jako dominantní esence při výrobě parfémů. Na Filipínách, kde je známý jako  Sampaguita, se stal národní květinou. Některé odrůdy pocházejí z Tibetu.

Již ve staré Číně byly květy jasmínu (Jasminum sambac) užívány také pro svůj léčebný účinek.

A mnoho z nás se jistě už setkalo s květy jasmínu v zeleném nebo černém čaji. Tato čajová kombinace se těší velké oblibě. Čaj podávaný s jasmínem má uvolňující účinky, nemluvě o estetickém dojmu. Jasmínový odvar má velmi pozitivní účinky na lidskou nervovou soustavu. Bývá používán rovněž během antidepresivní rehabilitace.

V jedné z více zemí, v Indii, odkud jasmín pochází, znají také jeho žlutou formu. Jeho žlutý květ se svou omamnou vůní je zde nazýván královnou noci.

Jasmínové květy se speciálně sbírají ručně, krátce před svítáním. Tím je dosaženo, že neztrácí na své vůni. Kromě léčivých účinků je hojně používán v parfumerii i v kosmetickém průmyslu.

Pokud máte zahradu, uvažujte, zda vysadit jasmínový keř či pustoryl pod okny domu. Každý červen vás oblaží svou omamnou – či bláznivou? - vůní.

Podle zdroje: magazinzahrada.cz