Dřívější verze auta od Google, jež nepotřebuje řidiče. (googleblog.blogspot.cz
Společnost Google oznámila své plány na výrobu a testování vozu, který by byl plně bezpilotní – bez řidiče a bez volantu. Bude mít namísto toho dvě sedadla, místo pro zavazadla, tlačítka start a stop, obrazovku pro znázornění cesty a objekt, který někomu může připomínat maják umístěný na kapotě vozu.

Záměrem je nejdříve vyrobit 100 prototypů a poté zahájit testovací jízdy na dřívějších modelech s manuálním řízením. V příštích několika letech by mohl probíhat malý pilotní program v oblasti Kalifornie a tyto zkušenosti by podle Googlu mohly pomoci vypustit bezpilotní vůz bezpečně do celého světa.

Software a senzory by se tak postaraly o veškerou práci řidiče. Podobné řešení se objevilo již kolem roku 1925, kdy byl představen vůz kontrolovaný rádiem, za nímž jel druhý vůz, jenž vysílal signály potřebné k jeho ovládání.

Aut bez řidiče již existuje více a systémy bez řidiče vyvíjejí také značky jako je Audi, Ford, BMW, Nissan, Toyota a další. Podle všeho by však Google měl být první velkou společností, která plánuje auto plně funkční bez jakékoliv kontroly řidiče. Video zachycující jeden takový prototyp lze zhlédnout na blogu společnosti Google.

Rychlost vozu má být omezena na přibližně 40 kilometrů za hodinu. Vyjma potřebné pokročilejší technologie by pro užití podobných vozů v celosvětovém měřítku byla zapotřebí i úprava některých zákonů, neboť je otázkou, kdo všechno a jak by například v případě nehody byl za ni zodpovědný.


Přeložil: Pavel Porubiak small United States