(Shutterstock*)

Minulý rok bylo archeology odkryto 920 bambusových proužků na stavebním místě ve městě Čcheng-tu (Chengdu) na jihozápadě Číny, na kterých byly popsány dva tisíce let staré postupy pro léčbu nemocí.

Bambusové proužky, které se používaly jako materiál pro zapisování, byly nalezeny spolu s dalšími pozůstatky z dynastie Západní Chan (Han), která k moci přišla v roce 206 př. n. l. Archeologové spekulovali, zda by tyto lékařské postupy z tradiční čínské medicíny mohly být sepsány následovníky lékaře Pien Čchüe (Bian Que), který je považován za prvního z proslulých čínských lékařů.

Nakonec bylo po dalším zkoumání potvrzeno, že texty byly psány Pien Čchüem samotným, jak uvádí server ecns.cn. Nalezené texty také odhalily pozoruhodné obsahy těchto starověkých lékařských postupů.

Odborníci zmiňují, že se texty zaměřují především na souvislosti nemocí se srdečním pulsem nemocného. Další zmíněné postupy se vztahují k vnitřní medicíně, chirurgii, gynekologii, dermatologii, očnímu lékařství a také traumatologii. Navíc, 184 témat se vztahuje k léčbě koní, což je experty považováno za jednu z nejdůležitějších veterinárních prací ve starověké Číně.

Bambusové proužky spolu s dalšími pozůstatky byly objeveny ve čtyřech hrobkách z dynastie Západní Chan (206 př. n. l. – 24 n. l.), které jsou situovány ve městě Tchien-chuej (Tianhui). Mezi nalezenými věcmi byly také 4 tkalcovské stavy, 9 lékařských knih, 50 vyrytých dřevěných tabulek, 240 lakovaných výrobků, šperky a sošky z hrobů.

Některé z devíti lékařských knih byly potvrzeny jako po dlouhou dobu ztracené spisy lékaře Pien Čchüea. Mezi nálezy byla také objevena 14 cm vysoká soška s vyznačenými hlavními akupunkturními body. Předpokládá se, že nález může být v budoucnosti klíčem k odhalení původu akupunkturní léčby.

Podle čínských legend zaznamenaných v díle Historické záznamy byl lékař Pien Čchüe obdařen mimořádnými schopnostmi, které mu darovali Bohové. Příběh vypráví, že mu byla poskytnuta léčebná substance, která mu umožnila vidět skrze lidské tělo. Stal se pozoruhodným a excelentním diagnostikem se schopností rentgenového vidění. Je považován za prvního lékaře, který zkoumal tělesný puls, používal anestetika a dokonce prováděl transplantaci orgánů.

Jedna z legend vypráví, že když Pien Čchüe navštívil stát Kuo (Guo), uviděl posmutnělé občany v ulicích. Když zjišťoval, co stojí za jejich rozhořčením, dostalo se mu odpovědi, že zemřel následník trůnu a krále stravuje žal. Vnitřní hlas lékaře ho vedl k tomu, aby se vydal do paláce a zjistil okolnosti jeho smrti. Poté, co zjistil, jak princ „zemřel", usoudil, že princ není doopravdy mrtvý, nýbrž pouze upadl do kómatu. Použitím principů akupunktury přivedl prince zpět k vědomí. Lékař princi předepsal medicínu, díky níž byl princ vyléčen během několika dní.

Ať už se příběh zakládá na pravdě nebo se jedná pouze o legendu, Pien Čchüe proslul jako úžasný lékař, který předběhl svoji dobu o staletí. Objev jeho starověkých léčiv je neuvěřitelně vzácný a důležitý.


Přeložil: Jiří Chlebníček small United States


Čtěte také:

Příběhy ze staré Číny: Božský doktor Pien Čchüe


*Image of “bamboo slips” via Shutterstock