Sü Jou-jü (Xu 'You'yu), výzkumný pracovník na Čínské akademii společenských věd a bývalý člen Rudých gard, 2006. „Mao řekl lidem, že chce realizovat spravedlivou a rovnou společnost. On oklamal lidi tím, že nerovnost byla způsobena našimi 'nepřáteli',“ uvedl Sü. Kulturní revoluce podle něj způsobila neviditelné a nevratné niterné rány v myslích lidí. (Frederic J. Brown/AFP/Getty Images)

Evropská unie vyjádřila obavu nad posledními zásahy z 28. května 2014 proti aktivistům z oblasti lidských práv ze strany orgánů Čínské komunistické strany, které se udály před blížícím se 25. výročím vojenského masakru na náměstí Nebeského klidu ze 4. června 1989.

„Jsme hluboce znepokojeni nedávným zatýkáním a zadržováním velkého počtu zastánců lidských práv, právníků a intelektuálů,“ bylo uvedeno v prohlášení z 28. května Evropskou službou pro vnější činnost, která je řízena vedoucí úřadu Společné zahraniční a bezpečnostní politiky Catherine Ashtonovou.

Mezi zatčenými jsou Chu Š'-ken (Hu Shigen), přednášející na Pekingské univerzitě, Sü Jou-jü (Xu 'You'yu), výzkumný pracovník na Čínské akademii společenských věd a Chao Ťien (Hao Jian), profesor na Pekingské filmové akademii.

Miliony Číňanů podpořily protesty začínající v dubnu roku 1989, které volaly po konci korupce a větší míře demokracie v zemi. Tato událost je obecně známa pod pojmem „pekingský masakr,“ kdy bylo do davu civilistů zbraněmi stříleno praporem Čínské osvobozenecké armády. Celá událost byla zdokumentována novináři a způsobila šok v celém světě. Vedoucí představitelé Čínské komunistické strany stále potlačují informace o tomto masakru.

Reporty vytvořené organizací Lidská práva v Číně (HRIC), čínské nevládní organizace založené v březnu 1989 čínskými studenty a vědci ze zámoří, ukazuje celkové počty zatýkání a věznění od dubna tohoto roku.

Ve svém nedávném sdělení EU vyzvala Čínu, aby dodržovala univerzální zákony v oblasti lidských práv a respektovala svobody svědomí, projevu a sdružování a aby propustila všechny politické vězně.


small United States