Libor Musil. (Peter Jonaštík/ Epoch Times)
Libor Musil. (Peter Jonaštík/ Epoch Times)

V rámci evropského turné vystoupil na scéně pražské Státní opery a brněnského Janáčkova divadla umělecký soubor Shen Yun Performing Arts. Na jeho vystoupení se přišla podívat řada českých osobností.

V hledišti mezi diváky usedli například ministr kultury Daniel Herman, baletní mistr Vlastimil Harapes, podnikatel a mecenáš Karel Janeček, herec Jan Vlasák nebo státní zástupkyně Lenka Bradáčová.

Soubor na svých stránkách uvádí, že úchvatná krása a obrovská energie vystoupení zanechává diváky v povzneseném stavu a přináší jim inspiraci. Majitel společnosti Libor Musil, který se přišel podívat na večerní vystoupení Shen Yun v brněnském Janáčkově divadle souboru dává za pravdu.

„Po představení se cítím velice dobře, protože z toho představení na mě šla taková krásná energie,“ uvedl Libor Musil. „Původně jsem očekával, že to bude boj, o takových těch bubnech a tak dále. A z toho šla nádherná energie, jednak z těch barev, ale i ze všeho. A jakoby celým tím představením odplouvalo zlo odsud pryč.“

Představení Shen Yun prezentuje světovou špičku klasického tance, jedinečný orchestr spojující Východ a Západ a okouzlující animovanou projekci na pozadí.

„Videoprojekce byla úžasná, ta to doplňovala,“ oceňuje Musil multimediální pozadí scény. „Bylo to krásné, opravdu.“

V průběhu dějin téměř každá kultura vzhlížela k nebesům, z nichž si brala inspiraci. Umění mělo pozvednout ducha a přinášelo radost jak těm, kdo je vytvářeli, tak i těm, kdo je prožívali. A právě tento princip pohání umělce Shen Yun a jejich umění.

Radost z umění a pozdvižení mysli si s sebou domů odnáší také Libor Musil. „Jednak si domů přineseme dobrý pocit, krásný pocit - a to je moc důležité,“ odchází spokojeně a dodává: „Důležité je také to, že vlastně to zlo je vždycky jen dočasné. Prostě teď se tady tvoří budoucnost, a ta je v těch barvách a v tom, co tam [ve vystoupení] je. Zlo musí být odplaveno.“

Soubor Shen Yun Performing Arts byl založen praktikujícími Falun Dafa[1] v roce 2006 v New Yorku. Posláním společnosti je použít jevištní umění k obnovení podstaty čínské kultury, tradičně považované za civilizaci inspirovanou bohy.

Jelikož čínská komunistická strana je oficiálně ateistický režim, bojí se svobody projevu, které se náš umělecký soubor na Západě těší. Umělcům ze Shen Yun čínský režim zakázal vstup na území Číny. Umělci přesto věří, že takové poměry nebudou trvat dlouho a oni přinesou prastarou kulturu zpět do svojí vlasti.

Čtěte také:

Ministr kultury na představení Shen Yun: „Je to velké poselství“

Úžasné, naprosto famózní, fantastické! Chválí představení Shen Yun herec Jan Vlasák

Shen Yun je kulturní projekt, který velmi podporuje základní hodnoty, říká podnikatel a mecenáš Karel Janeček

Shen Yun působí jako pohlazení po duši, říká baletní mistr Vlastimil Harapes

Město Praha, Nadace Vize 97, ministr kultury a české osobnosti podporují představení Shen Yun

 

Upoutávka pro světové turné Shen Yun v roce 2014


Newyorský soubor Shen Yun Performing Arts má čtyři společnosti, které souběžně cestují po celém světě. Pro více informací navštivte stránky ShenYunPerformingArts.org

The Epoch Times považuje Shen Yun Performing Arts za významnou kulturní událost současnosti. Přinášíme reportáže reakcí diváků tohoto představení již od začátku působení Shen Yun v roce 2006.


pozn. *Falun Dafa (Fa-lun gong) je metoda pro rozvoj těla a mysli obsahující meditativní cvičení a nauky o rozvoji charakteru. Falun Gong patří mezi takzvané čchi-kungy a vyzývá k následování principů pravdivosti soucitu a snášenlivosti. V Číně bylo podle vládních statistik v roce 1998 přibližně 70 milionů příznivců Falun Gongu. Tehdejší předseda komunistické strany prosadil zákaz Falun Gongu a spustil represivní kampaň na jeho potlačení.

 

Čtěte také:

Přečtete si reakce českých osobností na představení Shen Yun

Reakce světových osobností na představení Shen Yun