20140415-osn1
Kanadská poradkyně Anne-Tamara Lorreová hovoří během Interaktivního dialogu o svobodě vyznání na 25. zasedání Lidsko-právní rady OSN v Ženevě. (Screenshot via webtv.un.org)
Na 25. zasedání Lidsko-právní rady OSN v Ženevě tlumočila kanadská poradkyně Anne-Tamara Lorreová během interaktivního dialogu o svobodě vyznání znepokojení kanadských zástupců nad zprávami o neetických postupech čínského transplantačního systému, který údajně zneužívá stoupence duchovních skupin.

„Kanada zůstává hluboce znepokojena nepříznivým stavem pronásledovaných komunit věřících v různých částech světa, kde v důsledku jak vládních restrikcí, tak extrémních sociálních nepřátelství jsou jednotlivci napadáni kvůli jejich víře. To zahrnuje mimo jiné bahaisty, buddhisty, křesťany, Židy, sufisty a muslimy,“ řekla Anne-Tamara Lorreová o obecné rovině pronásledování věřících ve světě a dodala:

„Zůstáváme znepokojeni tím, že stoupenci Falun Gongu[1] (Fa-lun kungu) a další vyznavači náboženství jsou v Číně stále pronásledováni, a jsme znepokojeni zprávami, že orgánové transplantace probíhají bez svobodného, informovaného souhlasu dárce,“ uvedla Lorreová v narážce na nedávno projednávané téma v Evropském parlamentu, kdy došlo k odhlasování ostré rezoluce vůči čínskému režimu, který otevřeně připouští, že běžně využívá popravené vězně jako dárce orgánů.

Čínský delegát se ihned proti prohlášení Lorreové ohradil. Čínu již v roce 2006 obvinili kanadští právníci Kilgour a Matas ze zneužívání politických vězňů z řad stoupenců duchovního hnutí Falun Gong, k nedobrovolným odběrům orgánů a jejich následným komerčním transplantacím. Již tehdy Čína obvinění odmítala.

Navzdory výhradám k obviněním Čína dosud neposkytla OSN žádné z požadovaných dokumentů a statistik, které by mohly obvinění Kilgoura a Matase vyvrátit. Reakce čínských zástupců se omezují na odmítání obvinění, zatímco klíčové údaje jsou jimi označovány za „státní tajemství“. Jedná se o počet popravených vězňů, počet prováděných transplantací, seznamy dárců a pacientů a podobně.

Čínské ministerstvo zdravotnictví prohlašuje, že používá orgány pouze z těl popravených vězňů. Donedávna uvádělo, že všichni vězni (dárci) dali svobodný a informovaný souhlas s transplantací. Toto tvrzení však popřel výrok významného čínského chirurga, který koncem minulého roku prohlásil v čínském tisku, že „zatímco v minulosti nebyl souhlas vězně s transplantací požadován, nyní jej již vyžadujeme“.

Zahraniční vyšetřovatelé, včetně Kilgoura a Matase, uvádějí, že doktoři z čínských vojenských nemocnic provádějí na vězních podrobné zdravotní testy, aby určili vhodné dárce orgánů, kteří poté zmizí ve vězeňském systému beze stopy. Jako důkaz o probíhajících zdravotních zkouškách předkládají seznam výpovědí bývalých vězňů s nimiž provedli osobní rozhovory. Těla mají být po vyjmutí orgánů údajně spalována.

Podle vyšetřovatelů v Číně v důsledku státních represí proti stoupencům Falun Gongu zmizely v čínském vězeňském systému desítky tisíc lidí. Jedním z příkladů je sestra Kanaďanky Michelle Čangové, která žije v Torontu. Její sestra Yunhe zmizela po svém zatčení v roce 2002. Úředníci z vedení věznice nyní popírají, že by její sestru někdy zadržovali.

Čínská vláda prozatím nedovolila nezávislé vyšetřování v oblasti transplantační chirurgie, kde slíbila zavést průhledný a otevřený dárcovský systém. Oficiální vyjádření čínského režimu, který vysvětloval masový nárůst počtu transplantací a zdroje transplantovaných orgánů, se opakovaně měnila.

Čína prohlásila, že bude s používáním vězňů k transplantacím pokračovat do roku 2015. Předmětem obchodování s orgány jsou podle expertů především ledviny, játra, srdce a oční rohovky, které se prodávají za desítky tisíc dolarů.

small United States Napsáno za pomoci reportáže Matthewa Littlea.


pozn. *Falun Gong je metoda pro rozvoj těla a mysli obsahující meditativní cvičení a nauky o rozvoji charakteru. Falun Gong patří mezi takzvané čchi-kungy a vyzývá k následování principů pravdivosti soucitu a snášenlivosti. V Číně bylo podle vládních statistik v roce 1998 přibližně 70 milionů příznivců Falun Gongu. Tehdejší předseda komunistické strany prosadil zákaz Falun Gongu a spustil represivní kampaň na jeho potlačení.

Čtěte také:

V Číně je odběr orgánů vládní politikou

Předseda Evropského parlamentu má předat čínské vládě ostrý protest proti zneužívání politických