Logo Prahy 7. (praha7.cz)
Logo Prahy 7. (praha7.cz)

Blíží se volby do zastupitelstva městské části Praha 7 (MČP7). Česká pobočka Epoch Times zveřejnila 31. března rozhovor s jedním z potenciálních kandidátů na post starosty, předsedou hnutí Praha 7 sobě, panem Janem Čižinským.

Níže nabízíme reakci, kterou článek vyvolal v řadách zastupitelů městské části Praha 7, která je zakončena osobní reakcí zastupitele Miroslava Fabiána (ČSSD).

Zastupitelé MČP7 se ohradili proti některým informacím udaným panem Čižinským. Úvodem je třeba říci, že pan Čižinský, který sám sebe profiluje jako občanského aktivistu, učitele a apolitickou osobnost, je dlouholetým předsedou KDU-ČSL v Praze 7 a v neposlední řadě také placeným poradcem ministra zemědělství Mariana Jurečky. Jakožto zkušený politik vede proti stávajícím představitelům radnice sedmé městské části nátlakovou a populistickou kampaň, která se bohužel v mnoha ohledech opírá o řadu zavádějících tvrzení, polopravd i vyslovených lží. Reagujeme touto cestou na ty nejkřiklavější případy uvedené ve vámi zveřejněném rozhovoru, říkají zastupitelé.

Prvním jednoznačně nepravdivým tvrzením, které pan Čižinský s oblibou uvádí, je údajná koalice ODS, ČSSD a KSČM, která by měla v současnosti vést Prahu 7," pokračují zastupitelé. „Tak tomu v žádném případě není. V Radě MČ Praha 7 funguje od počátku tohoto volebního období koalice ODS a ČSSD. Zástupce KSČM zastává funkci předsedy Kontrolního výboru, která vždy na základě principů demokracie a transparentnosti patřila opozici. Pozice předsedů dalších tří výborů jsou rovněž zastoupeny opozičními stranami."

Zastupitelé také ve svém vyjádření negují pozadí „referenda za nepředraženou radnici", které proběhlo na Praze 7. „Hlavním argumentem a zároveň zvučným heslem předvolební kampaně pana Čižinského je uspořádané referendum za nepředraženou radnici a ušetřených 500 mil. Kč. Skutečně nám není jasné, jakých 500 mil. Kč pan Čižinský městské části ušetřil a kde jsou. Skutečnost je taková, že žádný konkrétní návrh na pořízení nové budovy radnice zastupitelstvu ke schválení předložen dosud nebyl, pouze byly prověřovány možnosti, které jsou v Praze 7 k dispozici. Zastupitelstvo navíc od počátku jasně deklarovalo, že by výsledná cena pořízené nemovitosti neměla překročit 500 mil. Kč."

„Tvrzení o netransparentním hospodaření a předražených veřejných zakázkách jsou opět čirým populismem," ohrazují se dále zastupitelé. „Praha 7 byla jedna z prvních městských částí, která na svých webových stránkách zveřejňovala všechny uzavřené smlouvy. Od minulého roku rovněž zveřejňujeme dynamickou verzi rozpočtu v interaktivním formátu, která dává občanům možnost využít detailní a přehledné kontroly nad financemi Prahy 7. Naše interní pravidla pro zadávání zakázek jsou navíc v mnoha ohledech přísnější než zákon o veřejných zakázkách. Veškeré výdaje městské části jsou snadno dohledatelné, občané se o tom mohou sami přesvědčit."

Dále také rada komentuje případ „kácení platanu" ve školce na Praze 7, který pan Čižinský použil ve své kampani proti zastupitelstvu. „Na zmíněném případu platanu v atriu Mateřské školy Kostelní je alarmujícím způsobem vidět, že je pan Čižinský pro svou politickou kariéru schopen přehlížet i tak zásadní faktor, jako je bezpečnost dětí. Městská část má k dispozici odborné posudky, které se jasně shodují na tom, že je letitý přerostlý strom na zcela nevhodném místě uprostřed školky potenciálním nebezpečím, které není možné přehlížet. V loňském roce došlo při silném větru k ulomení jedné z jeho těžkých větví, která při pádu na střechu rozbila okno světlíku. Naštěstí v té době v mateřské škole nebyly děti. Nelze zcela přesně předvídat, jaké je riziko, že se podobná událost zopakuje, ale vzhledem k tomu, že se zde jedná o bezpečnost dětí, je každé riziko příliš vysoké. Přesto chce dát městská část i v této věci prostor všem stranám a dohodnout se na adekvátním řešení této situace. Z tohoto důvodu jsme naplánovali na úterý 15. 4. veřejné setkání v mateřské škole za účasti zástupců radnice, školky, rodičů i odborné veřejnosti."

„Jako jeden z hlavních problémů jsou v rozhovoru zmíněny špinavé chodníky. Je pravdou, že se Praha 7, tak jako další městské části, dlouhodobě věnuje problematice znečištění psími exkrementy. V minulosti byly opakovaně navyšovány úklidové práce, pořizovány další úklidové stroje, zvyšován počet košů na psí exkrementy atd.," prohlašují zastupitelé MČP7. „Na úklid má městská část nasmlouvánu firmu, která se odstranění psích exkrementů věnuje v průměru 5x týdně (záleží na míře znečištění jednotlivých ulic). Od roku 2010 zde navíc probíhá tzv. program „dočišťování“, který je realizován denně ve všech lokalitách. Tvrzení, že jsou špinavé ulice největším problémem Prahy 7, je však přinejmenším zavádějící. Městská část každoročně realizuje veřejné setkání „10 Problémů Prahy 7“, kde se mají občané možnost vyjádřit k problémům, které je nejvíce trápí. Výsledná témata jsou následně ověřována anketou. Čistota chodníků se v loňském roce mezi těmito problémy vůbec neobjevila."

„V otázce zmíněného „utajování“ jmen lidí, kteří v Praze 7 privatizují byty, se městská část samozřejmě řídí zákonem o ochraně osobních údajů. Ten zakazuje zveřejňovat jména a příjmení nájemců, fyzických osob. Z tohoto důvodu se v usnesení k převodu bytových jednotek do osobního vlastnictví uvádějí pouze iniciály. Přílohou usnesení je neveřejná kupní smlouva, kde celá jména uvedena jsou," prohlašují zastupitelé.

„Dále jsme byli nařčeni z nepružné sociální politiky. Těžko soudit, jak si pan Čižinský představuje pružnou sociální politiku, nicméně Praha 7 poskytuje rozsáhlou síť sociálních služeb, které jsou zajišťovány vlastními zařízeními nebo intenzivní spoluprací s neziskovým sektorem. Stěžejní práci pro seniory vykonává příspěvková organizace Pečovatelské centrum, jejímž zřizovatelem je  MČ Praha 7. V současné době je v oblasti péče o seniory poskytována pečovatelská služba, denní stacionář a sociálně odlehčovací centrum přibližně pro 500 občanů Prahy 7. Problematika občanů bez domova je řešena ve spolupráci s Armádou spásy, která má ubytovací a stravovací zařízení na území Prahy 7. Pro zdravotně hendikepované občany jsou zajišťovány služby neziskových organizací, které podporujeme buďto finančními příspěvky nebo poskytnutím nebytového prostoru. Pro matky s dětmi v krizové situace nabízíme ubytování a sociální péči v azylovém domě. Jako jedna z mála městských částí stále provozujeme zařízení s celodenní péčí o děti od 12 do 36 měsíců (dříve jesle). Městská část rovněž organizuje bezplatnou právní poradnu pro seniory, finanční poradnu pro občany Prahy 7 a mnoho dalšího," uvádějí zastupitelé.

„Jak je již výše uvedeno, významnou roli v poskytování sociálních služeb představuje úzká spolupráce s neziskovým sektorem. Skutečně nevíme, o jaké každoroční nejistotě neziskových organizací pan Čižinský hovoří, jelikož organizace sídlící v domech městské části mají nájemní smlouvy na dobu neurčitou za nákladové nájemné. Se zástupci neziskového sektoru jsme v pravidelném kontaktu a spolupracujeme s nimi dle jejich zaměření. Právě jsme vydali Katalog poskytovatelů sociálních služeb, kde mají všechny organizace možnost své služby zdarma prezentovat."

Výměna názorů mezi panem Čižinským a zástupci MČP7 se otočila okolo lidského přístupu úředníků k občanům MČP7. „Pan Čižinský obviňuje volené představitele městské části z arogance. Jen z několika výše uvedených případů je přitom jasně patrné, jakým způsobem zavádí občany Prahy 7, nectí základní fakta a pokouší se manipulovat veřejným míněním ve svůj osobní prospěch."

Reakce zastupitele Miroslava Fabiána

Zastupitel MČP7 Miroslav Fabián zaslal (ČSSD) Epoch Times osobní reakci. „V poslední době  skoro  všechna média  s velkou popularitou  uvádějí rétoriku  učitele, někdy píšou i zastupitele městské části  Jana Čižinského, protože je to čtivé a lichotí to sluchu občana," kritizuje Fabián média za nedostatečné odhalení politického pozadí Jana Čižinského.

Dále se také ohrazuje vůči akci „Referenda za nepředraženou radnici". „Jeho často jediný argument, pořádané referendum za nepředraženou radnici v Praze 7 a ušetřených 500 mil. Kč, se skloňuje v tisku již několik měsíců. Považuji to za slušnou předvolební kampaň, která však ale skrývá zákoutí, o kterých je nutné, aby voliči Prahy 7 věděli. Virtuálních  500 mil. Kč se nedá najít v rozpočtu, který činí cca 360 mil. Kč. To znamená, že se vlastně nic neušetřilo a není potřebné co hlídat. Občané, kteří mě zastavují a chtějí nový chodník, jinou  zeleň atd., se diví, že skutečnost je úplně jiná. Nezanedbatelná je i ta věc, že rozhodnutí soudu k dodržení všech parametrů otázek referenda ke koupi nové radnice se dnes jeví jako neproveditelné."

Fabián, který reprezentuje na radnici stranu ČSSD, také odmítl prohlášení Jana Čižinského o koalici ČSSD s KSČM. „Kategoricky odmítám tvrzení, že je na radnici koalice s KSČM, není tomu tak. Tato strana obsadila funkci předsedy Kontrolního výboru, což vždy patřilo opozici,  a je to demokratické a transparentní. Pořád máme zastupitelskou demokracii, i přesto se koalice ODS a ČSSD na radnici v Praze 7 snaží naslouchat občanům. Někdy se ne všechno podaří. Stane se, že se někteří snaží dát důležitost věcem, které jsou  pro život obce  méně potřebné. Tak to vždycky bude."

„K populistickým tvrzením o tajení výdajů, veřejných zakázkách a prodávání bytů, to je věc, na kterou občané slyší. Měli by ale vědět, že vše probíhá transparentně přes jednotlivé výbory, komise, Radu MČ Praha 7, Zastupitelstvo MČ Praha 7. Každý občan Prahy 7 má možnost se o tom přesvědčit," uzavírá Fabián.

Čtěte také:

Rozhovor: Učitel chce zlepšit Prahu 7. Kandiduje na starostu, aby zastavil plýtvání veřejných peněz

Na Praze 7 proběhne historicky první místní referendum, má ušetřit půl miliardy za radnici

Rozhovor: O úspěšném referendu na Praze 7 proti "předražené" radnici

Referendum Prahy 7 zastavilo projekt radnice, hlasovalo za úspornějsí a průhlednější projekt