Paní Liou Chua se pak ve významné roli objevila v dokumentu „Ženy z pracovního tábora Ma-san-ťia“. (Screenshot/ YouTube)
Paní Liou Chua se pak ve významné roli objevila v dokumentu „Ženy z pracovního tábora Ma-san-ťia“. (Screenshot/ YouTube)

Paní Liou Chua se ve významné roli objevila v dokumentu „Ženy z pracovního tábora Ma-san-ťia“. Ve filmu živě popsala, jak ostraha tábora bije vězeňkyně, dává jim elektrickými obušky šoky do hrudi, zasouvá jim tyto obušky do vagíny a aplikuje jim tam silně pálivou papriku či je umisťuje na různé mučicí nástroje jako např. „postel smrti“ nebo „tygří lavice“. Film s anglickými titulky je veřejně ke zhlédnutí na YouTube.

„Protikorupční aktivistka Liou Chua (Liu Hua), která odhalila nezákonnosti spáchané v rámci čínského systému pracovní převýchovy, byla zadržena na základě obvinění z trestného činu „vyvolávání sporů a narušování pořádku“. Podle široce sdíleného mínění je takto ze strany státních orgánů trestána za to, že se objevila v dokumentu odhalujícím mučení a další špatné zacházení v systému pracovní převýchovy. Je vězeňkyní svědomí a měla by být neprodleně a bezpodmínečně propuštěna,“ uvádí mezinárodní lidsko-právní organizace Amnesty International (AI).

Podle informací AI byla Liou Chua 10. března 2014 v Pekingu zadržena příslušníky úřadu pro veřejnou bezpečnost z města Šen-jang (Shenyang) v provincii Liao-ning (Liaoning). Byla převezena zpět do Šen-jangu, kde žije, a nyní je tam zadržována ve vazební věznici č. 1. Policisté ji opakovaně vyslýchají kvůli jejím svědectvím o mučení, která pronesla v dokumentu o ženském pracovním táboře Ma-san-ťia (Masanjia), a kvůli petiční akci, kterou organizovala během únorového zasedání Národního lidového kongresu, které se zúčastnila spolu s dalšími 20 bývalými vězeňkyněmi z tábora Ma-san-ťia.

Kvůli svému úsilí o odhalování korupce ve své domovské obci Čang-liang-pao (Zhangliangbao) si Liou Chua v letech 2006–2011 odpykala tři tresty v pracovním táboře Ma-san-ťia. O otřesných podmínkách v pracovním táboře Ma-san-ťia promluvila po svém propuštění v rozhovoru v rámci investigativního článku v čínském fotografickém časopisu Lens. Článek vyšel 6. dubna 2013 a pomohl rozhýbat veřejné mínění proti systému pracovní převýchovy.

Čínský komunistický režim 28. prosince 2013 přijal usnesení o zrušení systému pracovní převýchovy. Liou Chua významně přispěla k tlaku na zlepšení stavu lidských práv v Číně, ale je kvůli tomu nadále pronásledována. Zahraniční pozorovatelé ovšem čínský režim kritizují za to, že zrušení pracovních táborů bylo provedeno pouze částečně, neboť v mnoha případech došlo pouze k přejměnování instituce na vězení nebo byli všichni vězni převezeni do jiných podobných zařízení na ideologickou převýchovu.

Čtěte také:

Peklo na zemi - čínský dokument odhaluje nelidské mučení v pracovním táboře Ma-san-ťia

Přežila a promluvila o speciálních blocích cel určených pro mučení vězeňkyň

Zubní kartáček jako forma mučení v čínských pracovních táborech

Čínský filmař odhalil případy mučení v pracovních táborech